Rozpoznanie zakwaszenia organizmu – jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?
Zakwaszenie organizmu to stan, który ma miejsce, gdy równowaga między substancjami kwasowymi i zasadowymi w ciele ulega zaburzeniu na niekorzyść tych ostatnich. Symptomy zakwaszenia mogą być różnorodne i obejmować od pogorszonego wyglądu skóry i włosów, przez utratę apetytu, aż po większą podatność na choroby. Najczęstszą przyczyną tego stanu są błędne nawyki żywieniowe. Dlatego też, jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy nasz organizm jest zakwaszony, powinniśmy przede wszystkim ocenić swoją dietę.
Objawy zakwaszenia mogą pojawić się, gdy zachwiana zostaje prawidłowa równowaga kwasowo-zasadowa w naszych płynach ustrojowych. Przy prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych pH krwi powinna oscylować w granicach 7,35–7,45. Zakwaszenie organizmu odczuwamy natomiast jako rezultat nadmiernego gromadzenia się w krwi substancji kwasowych.
Pamiętajmy jednak, że wiele produktów metabolizmu to kwasy, dlatego naturalnym stanem jest pewien stopień zakwaszenia organizmu. Na szczęście mamy mechanizmy regulujące ten proces, takie jak system buforów krwi i tkanek, wydalanie nadmiaru kwasów przez płuca i nerki.
Organizm z zakwaszeniem może dawać o sobie znać na różne sposoby. Typowym objawem jest chroniczne zmęczenie, które nie mija nawet po odpoczynku. Zdarza się też ból głowy oraz apatia. Skóra jest również dobrym wskazówką – pogorszenie jej kondycji, starczy wygląd, przesuszenie, zaczerwienienie, wypryski czy cienie pod oczami mogą świadczyć o problemach z równowagą kwasowo-zasadową.
Warto zwrócić uwagę na stan włosów – jeżeli stają się łamliwe, tracą blask i wypadają mocniej niż zwykle, to także może być objawem zakwaszenia. Podobnie jest z paznokciami, które mogą się łamać i rozdwajać. Inne symptomy to utrata apetytu przy jednocześnie większej tendencji do przybierania na wadze, zaburzenia metabolizmu manifestujące się bólami brzucha, nudnościami czy wymiotami.
Zakwaszenie organizmu wpływa także na układ immunologiczny, osłabiając go i zwiększając skłonność do częstych infekcji. Może również zaburzyć pracę serca przez mniejszą kurczliwość mięśnia sercowego. Ponadto, zakwaszenie sprzyja powstawaniu takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kamica nerkowa czy różnego rodzaju choroby skóry.