Możliwość rozpadu Trzeciej Drogi: Decydująca rola Donalda Tuska według prof. Dudek

Możliwość rozpadu Trzeciej Drogi: Decydująca rola Donalda Tuska według prof. Dudek

Profesor Antoni Dudek, znany politolog, wyraża swoje przemyślenia na temat potencjalnego podziału wewnątrz sojuszu politycznego znanego jako Trzecia Droga. Mówi on, że decyzja o podziale jest równoznaczna z rezygnacją z możliwości osiągnięcia sukcesu w wyborach, które odbędą się za dwa miesiące. Według niego, jeśli do takiego rozdzielenia dojdzie, stanie się to najprawdopodobniej dopiero po zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050, w trakcie swojego wystąpienia na antenie TVN24 odniósł się do sprawy nadchodzących w czerwcu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Oznajmił, że jego partia nie planuje wystartować wspólnie z Koalicją Obywatelską. Wyjaśnił, że podczas niedawnego spotkania zarządu Polski 2050 podjęto decyzję o wystartowaniu w tych wyborach samodzielnie lub w ramach formacji Trzecia Droga, która już dwukrotnie okazała się skuteczna. Hołownia podkreślił, że jeśli PSL zdecyduje się na wspólny start z KO, to Polska 2050 będzie dążyć do wyborów niezależnie.

Profesor Dudek stwierdził, że Trzecia Droga jest głównie bytem wyborczym. Jeżeli postanowią wystartować w wyborach do PE bez żadnej koalicji, według niego, nie zdobędą ani jednego mandatu europosła. Chyba że jakakolwiek frakcja zdecyduje się na przyłączenie do innego ugrupowania – wtedy sytuacja może się zmienić. Profesor Dudek podsumowuje, że jeżeli Trzecia Droga nie chce reprezentacji w Parlamencie Europejskim, powinni rozważyć podział. Jednakże, wyraził swoje wątpliwości co do tego scenariusza, tłumacząc, że taki podział byłby samodestrukcyjny na dwa miesiące przed wyborami.