Wprowadzane zmiany w rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej: co to oznacza dla pacjentów?
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) poinformował o planowanych zmianach dotyczących organizacji fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Od stycznia 2026 roku, ta dwie formy rehabilitacji będą stopniowo rozdzielane. Ale jakie mają konsekwencje te zapowiedzi dla pacjentów?
NFZ wyjaśnia, że aktualnie istnieją problemy z realizacją świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej przez różne placówki. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, gdy placówki posiadające umowę na świadczenie usług rehabilitacyjnych w formie ambulatoryjnej, wykonują większość tych usług w domach pacjentów. Zdarza się tak ze względu na wyższe stawki za świadczenia domowe, co pozwala placówkom na osiąganie większych zysków. Niestety, ten rodzaj praktyki negatywnie wpływa na pacjentów, ograniczając dostępność usług w poradniach rehabilitacyjnych.
Dane NFZ wskazują, że ten problem dotyczy aż 1200 z 2300 działających placówek oferujących usługi rehabilitacyjne, które dominująco realizują świadczenia w domu pacjenta. W odpowiedzi na tę sytuację, NFZ planuje wprowadzenie nowej strategii opartej na trzech etapach.
Planowany proces zmian obejmie trzy fazy. Pierwszy etap, trwający od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku, zakłada, że placówki z umową na fizjoterapię ambulatoryjną mogą przeznaczyć maksymalnie 50 proc. czasu pracy personelu na świadczenia w domu pacjenta. W drugiej połowie 2025 roku (od 1 lipca do 31 grudnia) ten limit będzie obniżony do 20 proc. Ostatecznie, od stycznia 2026 roku rehabilitacja domowa zostanie całkowicie oddzielona od ambulatoryjnej.
Ważnym elementem wprowadzanych przez NFZ zmian będzie również korekta stawek za świadczenia domowe. Aktualnie, usługi realizowane w domu pacjenta są wyceniane wyżej, jeżeli są oferowane w ramach umowy na rehabilitację ambulatoryjną, niż te świadczone stricte jako usługi domowe. Dlatego NFZ zamierza wprowadzić mechanizm korygujący, który zniweluje tę różnicę. Jak informuje dyrektor Paweł Florek, takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez środowisko fizjoterapeutów.
Na koniec NFZ zapowiedział organizację dodatkowych konkursów na fizjoterapię domową, które mają na celu poprawę dostępności tego rodzaju usług na terenie całego kraju. NFZ informuje, że prawie w każdym powiecie pacjenci mają już możliwość skorzystania z usług rehabilitacyjnych w domu. W przypadku obszarów, w których ta oferta jest jeszcze niewystarczająca („białe plamy”), będą organizowane kolejne konkursy. Placówki, które posiadają już umowę na świadczenie usług rehabilitacyjnych w formie ambulatoryjnej, mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji.