Polacy otrzymują zwroty podatku od Skarbówki – średnia kwota wynosi 1,7 tys. zł

Polacy otrzymują zwroty podatku od Skarbówki – średnia kwota wynosi 1,7 tys. zł

W ciągu najbliższego miesiąca, wszyscy mieszkańcy Polski powinni zająć się rozliczeniem swoich zobowiązań podatkowych. Szczególnie ci, którzy już to zrobili, mogą spodziewać się zwrotu nadwyżek opłaconych podatków. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Finansów, średnia suma zwrotu wynosi obecnie 1,7 tys. zł od jednego podatnika.

Ile pieniędzy fiskus zwraca obywatelom? Termin na doręczenie zeznań podatkowych za rok 2023 upływa 30 kwietnia (wtorek). Motywacją do terminowego rozliczenia może być fakt, że wiele osób ma szansę na zwrot przepłaconych podatków. Mimo iż w bieżącym roku zwroty nie są tak powszechne jak w poprzednim (podczas rozliczeń za rok 2022 wprowadzono zmiany w przepisach podatkowych), dla wielu podatników może to oznaczać przyjemną niespodziankę.

Według danych dostarczonych gazecie „Fakt” przez Ministerstwo Finansów, w ramach tegorocznej kampanii rozliczeń PIT, Urzędy Skarbowe zwróciły podatnikom prawie 11,5 mld zł na tytuł nadpłaconych podatków. Te zwroty pochodzą z ponad 6,7 mln złożonych deklaracji za rok 2023. Oznacza to, że średnia suma zwrotu od Skarbówki wynosi 1,7 tys. zł.

Podatnicy, którzy mogą spodziewać się zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, obejmują między innymi emerytów i rencistów, których roczne dochody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30 tys. zł (kwoty wolnej od podatku). Te osoby powinny otrzymać zwrot podatku pobranego od tzw. trzynastej i czternastej emerytury. Zgodnie z obliczeniami prezentowanymi przez „Fakt”, kwota ta może osiągnąć nawet ok. 400 zł dla osób, które otrzymują emeryturę w wysokości około 1,9 tys. zł netto.

Zwrotu podatku mogą również oczekiwać rodzice korzystający z ulgi na dzieci. W chwili obecnej ulga ta wynosi 1112 zł dla pierwszego i drugiego dziecka, 2 tys. zł dla trzeciego oraz 2,7 tys. zł dla czwartego i każdego następnego dziecka. Rodziny mające cztery lub więcej dzieci mogą liczyć także na „ulgę 4+”.

O zwrot podatku mogą również starać się osoby korzystające z innych ulg podatkowych, takich jak: ulga termomodernizacyjna, ulga na internet, czy ulga rehabilitacyjna. Zwrotu mogą spodziewać się także małżeństwa rozliczające się wspólnie i posiadające znaczną różnicę w dochodach.