Zwrot podatku dla Polaków: Skarbówka przelała 1,7 tys. zł na podatnika

Zwrot podatku dla Polaków: Skarbówka przelała 1,7 tys. zł na podatnika

Minął już prawie miesiąc od momentu rozpoczęcia nadsyłania zeznań podatkowych do urzędów skarbowych. Ci obywatele, którzy wcześnie dopełnili tego obowiązku, mogą już cieszyć się ze zwrotu nadpłaconego podatku. Z informacji uzyskanych od Ministerstwa Finansów wynika, że ten rok cechuje się średnią wartością zwrotu na poziomie 1,7 tys. zł na osobę.

Dla tych, którzy zastanawiają się jakie są statystyki dotyczące zwrotów z fiskusa, warto przypomnieć, że termin składania zeznań podatkowych za rok 2023 upływa z dniem 30 kwietnia (wtorek). Motywacją do szybkiego załatwienia formalności może być fakt, że wiele osób ma szanse na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku. Warto jednak zauważyć, że w tym roku zwroty nie są tak powszechne jak w roku ubiegłym, kiedy doszło do zmiany przepisów podatkowych i podatnicy składali deklaracje za rok 2022.

Według danych zaprezentowanych przez „Fakt”, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów, w ramach tegorocznej procedury rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły już prawie 11,5 mld zł tytułem nadpłaconego podatku. Kwota ta wynika z ponad 6,7 mln złożonych deklaracji za rok 2023. Średni zwrot podatku dokonany przez Urząd Skarbowy wyniósł w tym roku 1,7 tys. zł

Nie tylko pracujący mogą liczyć na zwrot podatku. Wielu emerytów i rencistów, których roczne dochody nie przekroczyły kwoty 30 tys. zł (a więc nie musieli płacić podatku dochodowego), może oczekiwać zwrotu podatku pobranego od trzynastej i czternastej emerytury. Według wyliczeń dziennika „Fakt”, kwota ta może wynieść nawet około 400 zł, dla osób otrzymujących miesięczną emeryturę w wysokości około 1,9 tys. zł brutto.

Wśród osób uprawnionych do zwrotu podatku są też rodzice korzystający z ulgi na dziecko. W chwili obecnej ulga ta wynosi 1112 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2 tys. zł na trzecie oraz 2,7 tys. zł na czwarte i każde kolejne dziecko. Rodziny posiadające czwórkę lub więcej dzieci mogą dodatkowo skorzystać z „ulgi 4+”.

Również osoby korzystające z innych ulg podatkowych, takich jak ulga termomodernizacyjna, ulga na internet czy ulga rehabilitacyjna, mogą liczyć na zwrot podatku. Takie prawo przysługuje także małżonkom, którzy rozliczają się wspólnie a różnica w ich dochodach jest znaczna.