4000 tajemniczych jaskiń w Polsce: Skarby archeologiczne i skomplikowana historia człowieka

4000 tajemniczych jaskiń w Polsce: Skarby archeologiczne i skomplikowana historia człowieka

Polskie jaskinie przez wiele tysięcy lat przyciągały nie tylko naszych bezpośrednich przodków, ale także krewnych, takich jak neandertalczyk. W tym podcaście rozmawiamy z dr hab. Małgorzatą Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która pasjonuje się badaniem neandertalczyków i ich interakcji z denisowiańczykami oraz współczesnymi ludźmi. Prowadzi ona badania w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz na zachodnich przedgórzach Tienszanu w Azji Centralnej, które obfitują w fascynujące historie i tajemnice.

Chociaż polskie jaskinie nie są znane z malowideł naskalnych na skalę paleolitycznych jaskiń Europy Zachodniej, niektóre z nich posiadają unikalne „zdobienia”. Dr Kot opisuje jedną z jaskiń, która jest pełna podpisów turystów z XIX i XX wieku. Obecnie, te podpisy stanowią cenne źródło informacji o ludziach odwiedzających te miejsca w przeszłości.

Dr hab. Kot opisuje jaskinie jako „kapsułki czasu”, które zachowały świadectwa dawnych działalności ludzi, co czyni je fascynującymi miejscami dla archeologów. Szczególnie interesującym odkryciem były szczątki dziewczynki pochowanej z czaszką zięby w ustach i drugą czaszką ptaka obok jej policzka, znalezione w Jaskini Tunel Wielki.