Ranking najlepszych przyjaciół człowieka wśród zwierząt

Ranking najlepszych przyjaciół człowieka wśród zwierząt

Na naszej planecie toczone są nieustanne walki międzygatunkowe o przetrwanie i hegemonię. Czasem jednak, pomimo rywalizacji i polowań, różne istoty potrafią nawiązać więź bazującą na zaufaniu, czułości czy zabawie. Nawet człowiek, będący największym zniszczeniem świata przyrody ze względu na swoje cywilizacyjne dążenia, potrafi odnaleźć przyjaciół wśród zwierząt. Poniżej przedstawiamy dziesięć gatunków najbardziej przychylnych ludziom.

Historia pełna jest opowieści o przyjaźniach między człowiekiem a zwierzęciem – od wilczycy karmiącej założycieli Rzymu do kozy opiekującej się małym Zeusem. Ten motyw pojawia się także często w filmach i literaturze, a jego uniwersalność nieustannie porusza serca widzów i czytelników. Czy jednak taka przyjaźń jest możliwa w rzeczywistości?

Zwierzak, który zasłużył na miano najbliższego przyjaciela człowieka to oczywiście pies. Nasza relacja z psami rozpoczęła się tysiące lat temu i okazała się wzajemnie korzystna, co sprawiło, że psy stały się najbardziej rozpowszechnionym lądowym drapieżnikiem na ziemi. Nie chodzi tutaj jedynie o wymianę „usług” jak ochrona w zamian za jedzenie i schronienie. Jak twierdzą naukowcy, psy ewoluowały w kierunku bycia wysoce towarzyskim gatunkiem (w przeciwieństwie do wilków) i naturalnie szukają kontaktu z ludźmi. Psy są lojalne, uwielbiają wspólną zabawę, przywiązują się do konkretnych osób, a w ich organizmach krąży oksytocyna – hormon odpowiedzialny za uczucie miłości. Psy są używane w ratownictwie, terapii psychologicznej i opiece nad niepełnosprawnymi.

Różnice w zachowaniu widoczne są jednak między poszczególnymi rasami – do najprzyjaźniejszych psów należą złoty retriever, beagle, pudel czy border collie.

Konie odegrały kluczową rolę w rozwoju cywilizacji człowieka, służąc jako środek transportu, narzędzie rolnicze czy pomocnik w walce. W ciągu tysiącleci współistnienia i hodowli, między nami a końmi rozwinęła się przyjaźń, którą obie strony szanują i jawnie okazują. Konie, które lubią ludzi, mogą samodzielnie podejść i położyć głowę na ramieniu człowieka, potarzać się o jego kark, czy nawet delikatnie pociągnąć go za policzek pyskiem. Wśród oznak sympatii można zaliczyć także dmuchanie powietrza w twarz lub chodzenie krok w krok za swoim ulubieńcem. Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego wykazały nawet, że konie są w stanie rozpoznawać pozytywne i negatywne emocje, adekwatnie do nich reagując.

Króliki to jedne z najczęściej hodowanych zwierząt domowych, co nie jest przypadkiem. Są one ciche, pokojowe, czyste i bezpieczne nawet dla dzieci. Naturalnie dążą również do kontaktu fizycznego – samotność w klatce sprawia, że stają się smutne i często popadają w choroby. To dlatego, że króliki są genetycznie jednymi z najbardziej towarzyskich stworzeń na Ziemi. Żyją w norach, w dużych grupach, korzystając z ciepła innych królików, spożywając razem posiłki i wzajemnie dbając o czystość. Samotny domowy królik będzie szukał bliskości u ludzi, a jeśli to uczucie zostanie mu odwzajemnione, szybko przyzwyczai się do dwunożnego przyjaciela. Króliki są również znane z nawiązywania relacji ze świnkami morskimi czy nawet kurami!