Układ polityczny w Polsce poddany ocenie przez media Brytyjskie

Układ polityczny w Polsce poddany ocenie przez media Brytyjskie

Brytyjskie media skupiły się na analizie najnowszych wydarzeń politycznych w Polsce, które wiążą się z aresztowaniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ich sprawozdania są raczej informacyjne i nie stają po żadnej ze stron konfliktu.

Adam Easton, warszawski korespondent portalu BBC, opisuje te wydarzenia jako „bezprecedensowy teatr polityczny”, podkreślając, że aresztowania miały miejsce w Pałacu Prezydenckim. Podkreśla on, że te aresztowania są dowodem na polityczne napięcia między partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) a nową koalicją prounijną.

Portal BBC zwraca uwagę na to, że metody użyte przez koalicję Tuska były podobne do tych stosowanych przez PiS. Koalicja objęła władzę obiecując odwrócić zmiany wprowadzone przez PiS w wymiarze sprawiedliwości, mediach publicznych i służbie cywilnej, które zdaniem wielu organów międzynarodowych oraz Komisji Europejskiej podważyły praworządność w Polsce. Jednym z pierwszych działań koalicji było przekształcenie państwowej telewizji, radia i agencji informacyjnej, które PiS przekształciło w narzędzia propagandy swojego rządu.

Adam Easton przywołuje także opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która uważa, że media publiczne w Polsce wymagały pilnej reformy. Jednakże sposób, w jaki nowy rząd przeprowadził te zmiany, budzi poważne wątpliwości.

„The Guardian”, brytyjski dziennik o orientacji centrolewicowej, opisuje wydarzenia w Polsce jako „dalszą dramatyczną eskalację” w walce nowego rządu o przywrócenie praworządności. Dziennik zauważa, że po ośmiu latach rządów PiS straciła większość w wyborach w październiku ubiegłego roku. Nowy rząd, na czele z Donaldem Tuskiem, musi teraz stawić czoła wyzwaniu usunięcia zwolenników poprzedniego rządu z kluczowych stanowisk mediów i sądownictwa.

„The Guardian” ocenia również, że konflikt wokół Kamińskiego i Wąsika to prawdopodobnie tylko jeden z wielu, które pojawią się do końca kadencji Dudy w maju 2025 roku.

Z kolei konserwatywny dziennik „Daily Telegraph” pisze o „politycznych zawirowaniach” w Polsce po objęciu władzy przez nową prounijną koalicję. Gazeta komentuje, że aresztowania rzuciły nowe światło na polityczne napięcia w kraju, które nasiliły się po odsunięciu od władzy partii Prawo i Sprawiedliwość.