Ostateczne decyzje w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego opublikowane w Monitorze Polskim

Ostateczne decyzje w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego opublikowane w Monitorze Polskim

Oświadczenie marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, na temat zakończenia pełnienia funkcji posła przez Mariusza Kamińskiego – polityka PiS, który otrzymał prawomocną karę więzienia i jest aktualnie w areszcie – pojawiło się ostatnio w Monitorze Polskim.

Decyzja Szymona Hołowni została upubliczniona w środę, 21 grudnia 2023 roku, na łamach Monitora Polskiego. Oświadczenie dotyczyło oficjalnego zakończenia funkcji poselskiej przez Mariusza Kamińskiego.

Deklaracja zawierała następujące informacje: „Zgodnie z art. 249 par. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408), ze względu na wystąpienie sytuacji opisanej w art. 247 par. 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego połączonej z art. 99 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 11 par. 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego, oświadczam o zakończeniu pełnienia funkcji posła przez Mariusza Kamińskiego, wybranego z listy nr 4 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 7, z biurem Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie, z dniem 20 grudnia 2023 r. Mariusz Kamiński ma prawo do odwołania się od tej decyzji do Sądu Najwyższego w ciągu 3 dni od dnia otrzymania decyzji. Apelacja powinna być złożona za pośrednictwem Marszałka Sejmu”.

W środę Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła apelacji Mariusza Kamińskiego ws. decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zakończeniu jego mandatu poselskiego.

W wyroku Izby Pracy podkreślono jednocześnie, że piątkowy werdykt Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, który zakwestionował decyzję marszałka Sejmu o zakończeniu mandatu Kamińskiego, nie jest uważany za wyrok Sądu Najwyższego.