Prezydent Ukrainy apeluje do liderów G7 o wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji wartych 300 mld USD

Prezydent Ukrainy apeluje do liderów G7 o wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji wartych 300 mld USD

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, niedawno publicznie stwierdził na popularnej platformie X, że zagraniczne aktywa Rosji o wartości około 300 mld USD są obecnie zamrożone, a powinny być skierowane na pomoc Ukrainie. Zełenski jest przekonany, że kluczowym krokiem w tym procesie będzie stworzenie odpowiedniej podstawy prawnej.

„Apeluję do naszych partnerów o natychmiastowe działanie w kierunku utworzenia niezbędnej ramy prawnej. Naszym celem na ten rok powinien być znaczny postęp w sprawie przeznaczenia zamrożonych środków Rosji dla Ukrainy” – stwierdził Zełenski. Dołożył również, że oczekuje, iż kraje G7 będą odgrywać główną rolę w realizacji tego planu.

Prezydent Ukrainy podkreślił również swoje przekonanie, że wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji na korzyść Ukrainy będzie sprawiedliwym i legalnym odzewem na akt agresji ze strony Rosji wobec jego kraju.

Zełenski dodał też, że taka decyzja posłuży jako ostrzeżenie dla potencjalnych agresorów na całym świecie. Jego zdaniem, atak na inny kraj nie przynosi korzyści, a wręcz przeciwnie – agresor będzie musiał ponieść finansowe konsekwencje swoich działań.