ONZ alarmuje: Liczba osób zakażonych HIV na świecie to aż 39 milionów
Aktualne dane UNAIDS, agencji Narodów Zjednoczonych zajmującej się problemem AIDS, wskazują, że jest możliwe zwalczenie epidemii HIV/AIDS do 2030 roku. Ta optymistyczna prognoza została ogłoszona podczas Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzimy 1 grudnia każdego roku. Jednocześnie agencja przypomniała, że od początku epidemii na choroby powiązane z AIDS zmarło już 35 milionów osób.
UNAIDS podkreśla wagę roli organizacji społecznych, które angażują osoby najbardziej narażone na zakażenie – czyli ludzi żyjących z HIV i tych, którzy są narażeni na ryzyko infekcji. Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza agencji, ostrzega jednak, że stygmatyzacja tych grup może stanowić barierę dla dalszych postępów w walce z epidemią.
Dane agencji wskazują, że na świecie żyje obecnie około 39 milionów osób zakażonych wirusem HIV. Najwięcej przypadków, bo aż 20 milionów, odnotowano we wschodniej i południowej Afryce. Około 6,5 miliona zakażeń jest w regionach Azji i Pacyfiku. Co ciekawe, większość zakażonych, bo aż 53%, to kobiety – informuje portal RFI. W ciągu jednego roku wirusem HIV zaraziło się 1,3 miliona ludzi.
Na szczęście liczba nowych zakażeń spada w porównaniu ze szczytem epidemii w 1995 roku, kiedy to odnotowano aż 3,2 miliona nowych infekcji. Cieszy również znaczny spadek kosztów leczenia osoby zakażonej – z 25 tysięcy dolarów rocznie w 1995 roku do zaledwie 70 USD na rok obecnie.
Sytuacja w Polsce jednak nie napawa optymizmem. Od początku epidemii wykryto tutaj ponad 30 tysięcy przypadków zakażeń, a liczba nowych przypadków rośnie. Dane Krajowego Centrum ds. AIDS pokazują, że do połowy listopada 2023 roku wykryto już 2590 nowych zakażeń, podczas gdy w całym 2022 roku było ich 2384.