Wszystko, co musisz wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby: Źródła zakażenia, symptomy oraz metody leczenia

Wszystko, co musisz wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby: Źródła zakażenia, symptomy oraz metody leczenia

Rozmaite typy wirusowego zapalenia wątroby (WZW) – od A do G – są spowodowane głównie przez tzw. wirusy hepatotropowe. Ale jak dochodzi do zakażenia wirusem zapalenia wątroby? Zarażenie może mieć miejsce poprzez drogę fekalno-oralną lub na skutek kontaktów seksualnych. Wśród symptomów WZW można wymienić ból po prawej stronie ciała, poniżej prawego żebra (co jest wynikiem powiększenia się wątroby), biegunkę lub żółtaczkę. Prowadzenie odpowiedniej diety, bogatej w produkty łatwe do strawienia, jest podstawą leczenia wirusowego zapalenia wątroby.

Zapalenie wątroby wywołane wirusem bywa niekiedy błędnie określane mianem „zakaźnej żółtaczki”. Choć rzeczywiście żółtaczka może być jednym z objawów, występuje ona stosunkowo rzadko, a inne symptomy często są niespecyficzne. Na szczęście, choroba ta często ustępuje samoistnie i terapia polega głównie na utrzymaniu odpowiedniej diety oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Wirusy wywołujące zapalenie wątroby można sklasyfikować do dwóch grup. W pierwszej z nich znajdują się wirusy pierwotnie hepatotropowe, które mają predyspozycje do atakowania komórek wątroby (hepatocytów). Do tej grupy zaliczamy wirusy A, B, C, D i E, określane również skrótami HAV, HBV, HCV, HDV oraz HEV.

Druga grupa to wirusy powodujące różne choroby, które wtórnie prowadzą do uszkodzenia wątroby. Wśród nich m.in. wirus cytomegalii (CMV), wirus Epsteina-Barr (EBV), wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV), a także wirus opryszczki zwykłej (HSV-1 i HSV-2).

Jak dochodzi do zarażenia wirusem zapalenia wątroby? Istnieją różne drogi transmisji wirusa pierwotnie hepatotropowego:

Droga fekalno-oralna jest typowa dla zakażenia wirusami HAV i HEV, czyli typu A i E. Z tego powodu nazywa się je „chorobami brudnych rąk”. Głównym źródłem zakażenia są często skażone produkty spożywcze i woda;

Za pomocą drogi pozajelitowej przenoszone są wirusy zapalenia wątroby typu B, C oraz D. Zakażenie następuje podczas sytuacji narażających na naruszenie ciągłości skóry, np. podczas iniekcji, zabiegów chirurgicznych, akupunktury, tatuowania czy piercingu;

Zarażenie drogą seksualną jest ryzykowne w przypadku wirusa HBV oraz HCV;

Zakażenie wertykalne to transmisja wirusa z matki na dziecko jeszcze przed jego narodzinami. Dotyczy głównie HBV, HCV, HDV.

Okres inkubacji tej choroby wątroby jest bardzo zróżnicowany i może trwać od 15 dni do nawet 6 miesięcy.