2025: Noworoczne powitanie zimy? Prognozy meteorologiczne na początek stycznia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że początek 2025 roku może być zimowy. Zgodnie z prognozami, niże znad południowej Skandynawii, Zatoki Fińskiej i Morza Barentsa będą miały wpływ na warunki atmosferyczne w północnej części Europy. Natomiast południe kontynentu znajdzie się pod kontrolą rozległych wyżów, które mają swoje centra nad Hiszpanią i Morzem Czarnym. Dla Polski przewiduje się różnice w warunkach pogodowych między północą a resztą kraju. Północ pozostanie na skraju niżu z głównymi ośrodkami nad Danią i Zatoką Fińską, podczas gdy reszta kraju będzie pod wpływem wyżu z południa Europy. Według prognoz, do kraju będzie napływało ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne w Warszawie w południe pierwszego dnia nowego roku wyniesie 1001 hPa, a spodziewany jest spadek ciśnienia.
Prognozy na środę, 1 stycznia wskazują na słoneczną pogodę na południu Polski, natomiast w pozostałych regionach przewiduje się umiarkowane do duże zachmurzenie. Opady deszczu oraz mieszanki deszczu ze śniegiem są prognozowane na północy kraju, szczególnie na Mazurach i w regionie Suwałk. Temperatura maksymalna tego dnia będzie wahać się od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do nawet 10 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich. Wiatr będzie umiarkowany, z momentami silnym, a na wybrzeżu bardzo silnym, osiągając prędkości od 45 do 60 km/h. Szczególnie intensywne porywy wiatru, dochodzące do 170 km/h, mogą wystąpić w Sudetach.
Noc z 1 na 2 stycznia przyniesie małe zachmurzenie na południowym wschodzie kraju. Reszta kraju będzie miała umiarkowane do duże zachmurzenie. Opady deszczu oraz mieszanki deszczu ze śniegiem są oczekiwane na zachodzie i północy Polski, a także w rejonie Sudetów. Nad morzem rano mogą pojawić się burze. Temperatura minimalna spadnie do minus 1 stopnia Celsjusza na Roztoczu i wzrośnie do 4 stopni Celsjusza na zachodzie i nad morzem.
2 stycznia zapowiada się na duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami i opadami deszczu, mieszanki deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na wybrzeżu możliwe są burze. Pokrywa śnieżna w Sudetach może powiększyć się o 6 cm. Temperatury maksymalne oscylować będą od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza w Małopolsce. Silny wiatr może powodować zawieje śnieżne.
Stolica, Warszawa, w pierwszy dzień stycznia będzie miała małe do umiarkowanego zachmurzenia przy maksymalnej temperaturze 5 stopni Celsjusza. Noc przyniesie wzrost zachmurzenia i minimalną temperaturę 4 stopni Celsjusza. Natomiast drugiego dnia roku przewiduje się duże zachmurzenie z przejaśnieniami pod wieczór, a także opady deszczu, mieszanki deszczu ze śniegiem i śniegu. Maksymalna temperatura będzie wynosić 5 stopni Celsjusza, natomiast wieczorem pojawi się ryzyko poślizgnięcia.