Pięć województw znalazło się w czarnej strefie. Narodowa kwarantanna coraz bliżej.

Pięć województw znalazło się w czarnej strefie. Narodowa kwarantanna coraz bliżej.

W Polsce koronawirus nie zamierza dać o sobie zapomnieć, codziennie zakażając tysiące osób. Pandemia zdążyła się już tak rozwinąć, że rząd zastanawia się, czy nie wprowadzić pełnej kwarantanny. Według najnowszych szacunków pięć województw reprezentuje już bardzo wysoki poziom zakażeń.

Nie wiadomo teraz, jak rząd zamierza rozwiązać tę sytuację. Wicepremier Jarosław Gowin poinformował, iż z najświeższych analiz wynika, że pełny lockdown pojawi się już za niedługo. Obecnie trwają dyskusje na temat tego, czy zarządzić narodową kwarantannę, czy ograniczyć ją tylko do województw w czarnej strefie.

Pełny lockdown wejdzie w życie, jeśli liczba dziennych zachorowań w Polsce wyniesie 30 tysięcy. A to oznacza, że nastąpią kolejne obostrzenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zakaz przemieszczania się i zamykanie kolejnych obiektów. Premier Morawiecki twierdzi, że narodowa kwarantanna to ostateczność. Jednakże, jeśli ataki wirusa nie osłabną, a liczba zakażonych będzie się drastycznie zwiększać, lockdown może nadejść już za kilka dni.

Obecnie do czarnej strefy zakwalifikowano pięć województw: śląskie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie i podkarpackie. W tych miejscach liczba zakażeń wynosi ponad tysiąc osób dziennie. Natomiast w województwie śląskim ponad cztery tysiące! W całej piątce województw średnia liczba zakażonych koronawirusem wynosi 70-80 przypadków na 100 tysięcy osób.