Zwiększa się liczba par zmagających się z depresją po ślubie: Poznaj objawy i przyczyny

Zwiększa się liczba par zmagających się z depresją po ślubie: Poznaj objawy i przyczyny

Planowanie i organizacja ceremonii ślubnej często wiąże się ze znacznym stresem i napięciem. Młode pary, chcące dostarczyć niezapomniane przeżycia dla swoich gości, często mierzą się z trudnymi wyborami. Ta sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy dostępne środki finansowe są ograniczone. Wiele osób spodziewa się, że po ceremonii wszelkie napięcia opadną, a emocje wrócą do normy. Niestety, coraz więcej nowożeńców doświadcza coś zupełnie przeciwnego – boryka się z tzw. depresją poślubną, która w istotny sposób wpływa na jakość ich codziennego życia.

Termin „depresja poślubna” odnosi się do osób, które niedawno zawarły związek małżeński i doświadczają zaburzeń nastroju, poczucia smutku oraz drażliwości. Dodatkowo, mogą odczuwać rozczarowanie po swoim wielkim dniu. Złe samopoczucie może dotyczyć zarówno nowożeńców, jak i nowożeńczyń. Objawy depresji poślubnej są podobne do tych obserwowanych w przypadku innych typów depresji i często są związane z niespełnionymi oczekiwaniami wobec partnera lub niezadowoleniem z obecnej sytuacji życiowej.

Depresja poślubna ma swoje korzenie często już we wstępnych etapach przygotowań do ślubu. Duże wydatki, rosnąca lista zadań do wykonania oraz ciężar spełniania różnych oczekiwań powoduje, że para narzeczonych czuje się silnie obciążona. Może to prowadzić do wycieńczenia zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Ponadto, przygotowania do ślubu zazwyczaj trwają latami, a kiedy ceremonia i wesele miną, może pojawić się uczucie pustki.

Inną przyczyną depresji poślubnej może być rozczarowanie rzeczywistością życia jako małżonek. Niektóre osoby mają bardzo wysokie oczekiwania wobec swojego nowego statusu, myślą, że wszelkie problemy z czasów narzeczeństwa rozwiążą się same po zawarciu związku małżeńskiego. Niestety, rzeczywistość jest często inna – po ślubie pewne różnice mogą stać się jeszcze bardziej wyraźne, co prowadzi do kolejnych konfliktów. Warto też dodać, że niektóre osoby potrzebują więcej czasu na adaptację do nowej roli. Problemem może być również presja społeczna i oczekiwania związane z małżeństwem.

Dodatkowo, mogą wystąpić problemy finansowe, jeśli para zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu na organizację ślubu. Wiedza o istniejących długach i obowiązkach finansowych może powodować dodatkowy stres i doprowadzać do zaburzeń nastroju.

Depresja poślubna może objawiać się na wiele sposóbów. Częstym symptomem jest utrata zainteresowania czynnościami, które przed ślubem sprawiały radość. Ponadto, osoba cierpiąca na depresję poślubną może nie chcieć spędzać czasu ze swoim partnerem. Inne objawy to brak energii do życia, niechęć do spotkań towarzyskich, apatia, gniew, poczucie błędu w zawarciu małżeństwa, problemy ze snem czy zaburzenia odżywiania. Osoby dotknięte tym problemem często wdają się w kłótnie z partnerem, czują smutek związany ze zmianą statusu cywilnego i stają się bardziej emocjonalne. Często również pogarsza się ich stan zdrowia oraz towarzyszy im poczucie beznadziei.