Alternatywne źródła witaminy C dla osób nie tolerujących cytrusów
Jeśli z jakiegoś powodu cytrusy, takie jak cytryny, grejpfruty czy pomarańcze, nie znajdują się na Twoim codziennym jadłospisie, a jednocześnie pragniesz dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnej witaminy C, pozostaje wiele innych opcji. Są pewne warzywa i owoce sezonowe, które zawierają dużo witaminy C i mogą skutecznie urozmaicić Twoją dietę.
Kwas askorbinowy, inaczej witamina C, zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swój pozytywny wpływ na ludzki organizm. Zalicza się do niej między innymi właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Witamina C stymuluje także gojenie ran, jest niezbędna w procesie tworzenia kolagenu, hormonów i neuroprzekaźników. Posiada zdolność do zwalczania bakterii i zapaleń, co czyni ją szczególnie cenną podczas sezonowych przeziębień.
Warto pamiętać, że ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć ani magazynować kwasu askorbinowego. Nadmiar witaminy C jest eliminowany z moczem. Z tego powodu, witamina C musi być dostarczana do organizmu za pomocą diety. Szacunkowe dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zależy od wielu czynników, takich jak płeć, wiek i stan zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi normami, kobiety powyżej 19 roku życia powinny spożywać 75 mg witaminy C dziennie, natomiast dla mężczyzn ta wartość wynosi 90 mg. Normy te zwiększają się dla kobiet w ciąży (85 mg/dzień) i karmiących (120 mg/dzień), a także dla osób palących.
Jeśli chodzi o źródła witaminy C poza cytrusami, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zielone warzywa i różnorodne owoce. Na przykład nać pietruszki zawiera ponad 250 mg/100 g witaminy C, czerwona papryka – nawet do 200 mg/100 g, brukselka – do około 140 mg/100 g, brokuły – do około 150 mg/100 g. Dla porównania pomarańcze mają około 45 mg witaminy C na 100 gramów produktu. Z kolei rokitnik może zawierać nawet do 900mg/100g witaminy C, dzika róża – do około 800 mg/100 g, czarna porzeczka – do około 300 mg/100 g, głóg – do około 160 mg/100 g, truskawki – do około 90 mg/100 g.