Podnoszenie elegancji przestrzeni dzięki świecom dekoracyjnym i sekrety ich utrzymania

Podnoszenie elegancji przestrzeni dzięki świecom dekoracyjnym i sekrety ich utrzymania

Uroczysta atmosfera każdego przyjęcia może zostać podkreślona przez starannie rozmieszczone świece dekoracyjne w starych brązowych lub kutej żelaza świecznikach. Nie tylko dodają one uroku zastawionemu stołowi, ale również tworzą intymny nastrój, który jest doceniany przez wszystkich zgromadzonych gości. Dodatkowo płomień świecy skutecznie neutralizuje dym papierosowy, ułatwiając skuteczne wietrzenie pomieszczeń po wyjściu gości-palaczy. Mimo, że takie świece mogą być kosztowne, istnieją sprawdzone metody na ich pielęgnację i wydłużenie żywotności.

Aby cieszyć się długim czasem palenia się świecy, warto zastosować kilka prostych trików. Na przykład, umieszczenie kilku ziarenek soli kuchennej obok knota zmniejsza szybkość topienia stearyny. Aby nadać świecy oryginalnego charakteru i jednocześnie spowolnić proces jej topnienia, można pokryć ją warstwą kolorowego lakieru – nawet takiego do paznokci. Dla uzyskania najbardziej efektownego rezultatu idealny będzie transparentowy lakier spirytusowy lub nitro. Ponadto, nie trzeba przycinać zbyt grubej świecy, aby zmieściła się w świeczniku – wystarczy na krótko umieścić jej koniec w rondelku z niewielką ilością wrzącej wody.

Wizualny efekt płomienia można podwoić, ustawiając za świecą lustro. Z kolei ochrona mebli przed skapującym woskiem czy stearyną jest możliwa dzięki profitkom, czyli talerzykom-osłonkom nakładanym na każdy świecznik. Choć obecnie są one mało popularne, skapywanie stearyny można również zapobiegać przez zanurzenie świecy na całą noc w naczyniu z mocno słoną wodą albo poprzez przetarcie jej wilgotnym mydłem.

Konserwacja świec również nie jest trudna. Przyżółknąłe białe świece można odświeżyć, przecierając je szmatką nasączoną spirytusem denaturowanym. Z kolei bardzo zakurzone i poplamione świece najlepiej oczyścić szczoteczką namoczoną w zimnej, mydlanej wodzie. Kolorowe świece, które wyblakły, można odnowić za pomocą kolorowego lakieru.

Resztki starych świec i stearyny można wykorzystać do wykonania nowych świec domowym sposobem. Wszystko podgrzewa się powoli w wodnej kąpieli, a następnie zalewa nimi knot przygotowany z grubej bawełny usztywnionej krochmalem. Przy dużej ilości resztek różnych kolorów, możliwe jest stworzenie wielobarwnej świecy, podgrzewając i wylewając poszczególne kolory na lekko stwardniały poprzedni kolor.

Z pozostałości świec można również stworzyć pastę do podłogi, którą po rozpuszczeniu stearyny dodaje się do podgrzewanej w wodnej kąpieli pasty. Po dokładnym rozmieszaniu można użyć jej do przetarcia mebli lub podłogi, które zyskają piękny połysk.