Antykoncepcja hormonalna a wpływ na pożądanie seksualne: spirala domaciczna, plastry kontrasepcyjne i pierścień dopochwowy

Antykoncepcja hormonalna a wpływ na pożądanie seksualne: spirala domaciczna, plastry kontrasepcyjne i pierścień dopochwowy

Różnego rodzaju formy antykoncepcji hormonalnej, takie jak pigułki czy plastry, mogą powodować niechciane skutki uboczne. Niektóre kobiety doświadczają zmniejszonego popędu seksualnego, co jest wynikiem działania hormonów zawartych w antykoncepcji. Inne symptomy obejmują suchość pochwy i większą skłonność do infekcji. Jeżeli libido zaczyna spadać po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych, warto pomyśleć o zmianie metody zapobiegania ciąży. Istnieją różne alternatywne metody hormonalnej antykoncepcji, takie jak wkładka domaciczna, plastry kontrasepcyjne lub pierścień dopochwowy.

Chociaż hormonalna metoda antykoncepcji jest skuteczna (osiąga skuteczność na poziomie około 99,7 proc., pod warunkiem że jej stosowanie jest zgodne z zaleceniami), ma ona pewne minusy, w tym długą listę potencjalnych efektów ubocznych. Jednym z często zgłaszanych skutków ubocznych przez kobiety korzystające z tej formy antykoncepcji jest spadek libido.

Antykoncepcja hormonalna działa przez hamowanie owulacji, eliminując tym samym dni płodne w cyklu miesiączkowym kobiety. W tych dniach kobieta zazwyczaj odczuwa największą chęć na stosunek seksualny, a hormonem odpowiedzialnym za to jest testosteron. Testosteron występuje również u kobiet, choć w niższych stężeniach niż u mężczyzn. W okolicach owulacji poziom testosteronu wzrasta. Ponadto, estrogeny zawarte w hormonalnych tabletkach antykoncepcyjnych zwiększają syntezę białka SHBG (białka wiążącego hormony płciowe), które dodatkowo absorbuje i wiąże testosteron. To tłumaczy częściowo, dlaczego libido może spadać podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Różne badania naukowe dostarczyły sprzecznych wyników na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na libido. Zauważono, że u niektórych kobiet antykoncepcja hormonalna spowodowała spadek libido, u innych – jego wzrost, natomiast w większości przypadków nie zauważono żadnego wpływu. U niektórych pacjentek obserwuje się wzrost libido, co często tłumaczy się brakiem strachu przed nieplanowaną ciążą.

Wśród kobiet korzystających z antykoncepcji hormonalnej, te, które biorą doustne tabletki antykoncepcyjne, częściej skarżą się na spadek libido. Zauważa się to rzadziej u kobiet korzystających z lokalnych form antykoncepcji, takich jak pierścień dopochwowy uwalniający hormony. W tym przypadku działanie preparatu jest bardziej zlokalizowane, co minimalizuje jego wpływ na ogólne samopoczucie.