Zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w polskim Sejmie

Zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w polskim Sejmie

Oklaskami na stojąco zostało zwieńczone wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w polskim Sejmie. Głowa ukraińskiego państwa wystąpiła w polskim Sejmie w piątek, dnia 11 marca, podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Prezydent Ukrainy oklaskami został również przyjęty przez zgromadzonych w Sejmie posłów i senatorów.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy w polskim Sejmie

Prezydent Ukrainy podczas swojego wystąpienia odnosił się przede wszystkim w podziękowaniu za pomoc Polski dla jego narodu. Zaznaczył on, że od samego początku wybuchu wojny wiedział on, że w tym momencie prawdziwi bracia zostaną z nim i całym narodem ukraińskim. Wypowiedział on przy tym słowa „bracie, nie zostaniesz sam na sam z wrogiem”. Podziękował on za dotychczasową pomoc, którą Ukraińcy otrzymali od narodu polskiego, jak i od samych Polaków.

Odniósł się od również do tego, że z drugiej strony jego kraj sąsiaduje z państwem, które nie ma Boga. Mowa oczywiście o Rosji, która bestialsko zaatakowała niepodległą Ukrainę, a teraz dopuszcza się haniebnych zbrodni wojennych.

Wołodymyr Zełenski podkreślił zbudowany sojusz polsko-ukraiński

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swojej wypowiedzi podkreślił również to, że Polska z Ukrainą od dawna nie była w tak bliskich i tak przyjacielskich stosunkach. Jego zdaniem już teraz udało się zbudować szczery sojusz pomiędzy obydwoma narodami, nawet jeśli jest on nieformalny. Wypowiedział przy tym słowa „sojusz, który wychodzi z ciepła naszych serc, a nie słów politykach na szczytach”.

Na koniec swojego przemówienia w polskim Sejmie, które odbyło się poprzez zdalne połączenie, prezydent Ukrainy wypowiedział kilka słów po Polsku. Powiedział on „Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina”. Na koniec nie obyło się również bez braw i owacji na stojąco w kierunku prezydenta Ukrainy.