Zamieszki w Kazachstanie z powodu podwyżek cen gazu

Zamieszki w Kazachstanie z powodu podwyżek cen gazu

Do niebezpiecznych zamieszek dochodzi na terenie miasta Ałmaty w Kazachstanie. Od 2 stycznia odbywają się tam protesty, które spowodowane są podniesieniem cen za gaz. Z tego powodu tysiące ludzi wyszło na policję, przez co dochodzi tam do regularnych starć zorganizowanych grup z policją i wojskiem

Zginęło kilkunastu funkcjonariuszy i wojskowych

Od kilku dni na placu jednego z największych miast w Kazachstanie, a więc Ałmaty, słychać liczne strzały. Zebrali się tam protestujący, którzy wyrażają swoje niezadowolenie z powodu podwyżek cen za gaz. Co więcej, początkowo ekonomiczne protesty bardzo szybko przerodziły się w polityczne. Zgromadzeni żądają teraz usunięcia ze stanowiska prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, który w zasadzie jest byłym prezydentem, jednak jak twierdzą mieszkańcy, nowy prezydent Kasym-Żomart Takajew jedynie formalnie jest nową osobą na tym stanowisku.

Demonstranci w licznej grupie zgromadzili się na placu w Ałmatach. Od samego początku zaatakowali oni budynki należące do rządu. Z tego powodu na ten moment śmierć poniosło 12-stu funkcjonariuszy. W starciach rannych zostało również 353 innych osób związanych z policją, wojskiem oraz służbami bezpieczeństwa.

Zamieszki w Kazachstanie

Sytuacja w Kazachstanie na ten moment jest bardzo niestabilna. Rządzący próbują uspokoić demonstrantów, jednak Ci mają zupełnie inne cele. Teraz opanowali oni dwa szpitale znajdujące się w miejscowości Ałmaty. Szpitale zostały otoczone, a do środka nie mogą dostać się ani pacjenci, ani pracownicy personelu medycznego. Jak zaznacza lokalna telewizja w Ałmatach, ta sytuacja bardzo mocno zagraża życiu cywilów.

Na ten moment w zamieszkach, które rozpoczęły się 2 stycznia 2022 roku w Kazachstanie ucierpiało już ponad 1000 osób. Spora część, bowiem blisko 400 osób trafiło do szpitala z powodu odniesionych obrażeń. Z kolei aż 62 osoby musiały trafić na oddział intensywnej terapii.

Przypomnijmy, że zamieszki w Ałmatach oraz na terenie całego Kazachstanu wybuchły po tym, gdy rząd podniósł ceny gazu LNG. W Kazachstanie sporo samochodów jest napędzanych właśnie na gaz, a z tego powodu wzrosły ceny nie tylko paliwa, lecz również wszystkich pobocznych usług i towarów. Niestety, ale również w Polsce ceny paliwa, gazu i prądu drastycznie wzrosły. W naszym kraju również odnotowano już kradzieże paliwa, co miało miejsce w ostatnich dniach w Mławie. Więcej o kradzieży paliwa i ucieczce z miejsca zdarzenia w Mławie przeczytamy w artykule na stronie emlawa.pl.