Ogromna asteroida przeleci obok Ziemi

Ogromna asteroida przeleci obok Ziemi

Nieopodal Ziemi już niedługo przemknie ogromna asteroida, która została uznana za potencjalnie niebezpieczną z powodu swoich rozmiarów. Asteroida mierzy około 1 kilometra i regularnie przemieszcza się blisko planety Ziemia.

Przelot asteroidy będzie w pełni bezpieczny

Naukowcy poinformowali opinię publiczną o nadlatującej asteroidzie, jednak przy tym również uspokajają, że pomimo swoich ogromnych wymiarów praktycznie w ogóle nie zagrozi ona Ziemi. Wszystko za sprawą tego, że przeleci ona aż 1,93 miliona kilometrów obok Ziemi. Jest to odległość ponad 5 razy większa, niż dzieli planetę Ziemia od Księżyca.

Trajektoria nadlatującej asteroidy została już obliczona, dzięki czemu wiemy, że ryzyko zderzenia z Ziemią jest bardzo niskie. Jednak będzie to bardzo ciekawe zjawisko dla astronomów amatorów, ponieważ będą oni mogli zobaczyć przelatującą asteroidę z Ziemi.

Warto dodać, że okazja do zobaczenia asteroidy będzie już 18 stycznia 2022 roku o godzinie 22:51 polskiego czasu. Jest to asteroida, która znana jest pod nazwą (7482) 1994 PC1. Skała olbrzymich rozmiarów została odkryta w 19994 roku, a odkrycia dokonał Robert McNaught w Obserwatorium Spring Siding, które mieści się w Australii.

Bliższe spotkanie asteroidy z Ziemią w 2105 roku

Podobnie jak inne asteroidy, tak samo i asteroida (7482) 1994 PC1 przemierzała już wcześniej blisko Ziemi i w późniejszym czasie również będzie przemierzać znacznie bliżej Ziemi. Do ostatniego zbliżenia tej asteroidy z Ziemią doszło 17 stycznia 1933 roku i była to odległość 1,1 miliona kilometrów od Ziemi. Z kolei do następnego takiego zjawiska dojdzie dopiero 18 stycznia 2105 roku. Warto dodać, że tak ogromna asteroida potencjalnie uderza o naszą planetę jedynie raz na mniej więcej 600 tysięcy lat. W najbliższym czasie istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że za naszego życia w ogóle dojdzie do jakiegokolwiek kontaktu z jakąkolwiek Asteroidą.