W Polsce odnotowano rekordową liczbę Ukraińców. Mimo wszystko wciąż potrzeba pracowników

W Polsce odnotowano rekordową liczbę Ukraińców. Mimo wszystko wciąż potrzeba pracowników

Od kilku lat liczba obywateli Ukrainy w Polsce zwiększa się. Cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski przede wszystkim w celu zarobkowym. Ostatnie statystyki pokazują, że obecnie notuje się rekordową ilość osób ze Wschodu. Mimo to agencje pracy w Polsce wciąż zaznaczają, że mają problem ze znalezieniem pracowników na wszystkie stanowiska, ponieważ zapotrzebowanie jest naprawdę spore.

Kiedyś klienci, dzisiaj pracownicy

Właściciele agencji pracy zaznaczają, że kiedyś ich głównym zadaniem było znajdowanie klientów dla pracodawców. Obecnie sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Na dzień dzisiejszy agencje pracy w Polsce muszą skupiać się na znajdowaniu pracowników dla pracodawców. Ze zleceniami pracy raczej nie ma żadnego problemu. Problemem są jednak wolne miejsca pracy, których po prostu nie ma kim obsadzać.

Niektóre agencje pracy podają nawet bardziej szczegółowe informacje na temat zapotrzebowania na pracowników. Jak podają, zdarza się nawet w konkretnych miesiącach potrzeba zatrudnienia aż 2500 tysięcy pracowników. Tych jednak z kolei jest znacznie mniej, ponieważ czasami ciężko zatrudnić nawet połowę z tej liczby.

Rekordowa liczba Ukraińców w Polsce

Statystyki dotyczące udzielonych zezwoleń na dłuższy pobyt w Polsce pozwalają zauważyć ogromny przyrost w liczbie Ukraińców w naszym kraju. Obecnie w Polsce takie zezwolenie posiada 513 tysięcy obcokrajowców. Warto zaznaczyć, że miesiąc temu takich zezwoleń wydanych było aż o 10 tysięcy mniej. Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, to na ten moment takie zezwolenie posiada 287 tysięcy Ukraińców. Warto przytoczyć także liczby z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam na ten moment zarejestrowanych jest prawie 819 tysięcy obcokrajowców, a zdecydowaną większość, ponieważ aż trzy czwarte tej liczby stanowią obywatele Ukrainy.