W Niemczech Zachodnich stanął pierwszy pomnik Włodzimierza Lenina

W Niemczech Zachodnich stanął pierwszy pomnik Włodzimierza Lenina

Żyjący w latach 1870-1924 Włodzimierz Lenin doczekał się pierwszego pomnika na terenie Zachodnich Niemiec. Pomnik miał zostać uroczyście otwarty już w marcu 2020 roku, jednak oficjalnie powstał dopiero 20 czerwca 2020 roku. Tak więc już od kilku lat można go podziwiać w miejscowości Gelsenkirchen.

Pierwszy pomnik Włodzimierza Lenina w Niemczech Zachodnich

W Niemczech Zachodnich został już uroczyście otwarty i zaprezentowany pierwszy w Niemczech Zachodnich, a konkretnie w miejscowości Gelsenkirchen pomnik Włodzimierza Lenina (żyjącego w latach 1870-1924). O zgodę na postawienie tego pomnika w tym mieście przez dłuższy okres czasu walczyła Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec (MLPD). Przypomnijmy, że pomnik pierwotnie miał stanąć w marcu 2020 roku, ale ze względu na wybuch niesprzyjających okoliczności w Niemczech oraz na całym świecie, zdecydowano się przesunąć ten termin.

Historyczne wydarzenie

Jest to na pewno wydarzenie historyczne, bowiem pomniki z dziedziny komunizmu nie są mile widziane. Rada miasta Gelsenkirchen próbowała blokować postawienie pomnika Lenina. Okazało się to jednak bezskuteczne, ponieważ sąd odrzucił ich wniosek blokujący. Znów pomniki z zakresu komunizmu, na przykład właśnie Lenina cały czas możemy podziwiać w Niemczech Wschodnich (w byłej republice NRD). Po przemianach 1989 roku nie postanowiono ich burzyć i tak przetrwały do dziś. Zdarza się, że zmienia się ich lokalizację. Na razie media światowe rozpisują się o tym wydarzeniu, ale jak widać również w polskiej prasie pojawią się wzmianki o tym wydarzeniu i sytuacja nie przeszła bez echa.