Utrzymanie zdrowia psychicznego dzieci: Owoce i warzywa są kluczem do szczęścia?
Wskazówki na temat zdrowej diety mówią nam, że spożywanie świeżych owoców i warzyw jest dobre dla naszego ciała. Ale najnowsze badania wykazały, że te produkty mogą mieć również korzystny wpływ na umysł, szczególnie u młodzieży.
Grupa naukowców przeprowadziła analizę danych dotyczących prawie 9000 uczniów z 50 różnych szkół i odkryli, że typy posiłków, które spożywane są na śniadanie i obiad przez dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i w szkołach średnich, mają znaczący wpływ na ich dobrostan psychiczny.
Zgodnie z badaniami wykonanymi przez University of East Anglia, dzieci utrzymujące zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa, wykazują lepsze samopoczucie psychiczne. Niniejsze badanie, opublikowane dzisiaj, jest pierwszym tego rodzaju, które bada korelację między konsumpcją owoców i warzyw, wyborem typu posiłków oraz dobrym samopoczuciem psychicznym młodych osób w Wielkiej Brytanii. Wyniki pokazują, że większe spożycie owoców i warzyw jest powiązane z lepszym samopoczuciem, szczególnie wśród uczniów szkół średnich. Co więcej, dzieci spożywające codziennie pięć lub więcej porcji owoców i warzyw osiągały najwyższe wyniki w zakresie dobrego samopoczucia psychicznego.
Badanie zostało przeprowadzone przez UEA Health and Social Care Partners we współpracy z Norfolk County Council. Naukowcy twierdzą, że konieczne jest opracowanie strategii zdrowia publicznego i polityki szkolnej, które zagwarantują wszystkim dzieciom dostęp do wysokiej jakości odżywiania przed rozpoczęciem zajęć szkolnych i podczas nich, aby optymalizować ich dobrostan psychiczny i pozwolić im na pełne rozwinięcie swojego potencjału.
Główny badacz studium, profesor Ailsa Welch z Norwich Medical School na UEA, powiedział: „Jest nam już znane, że złe samopoczucie psychiczne u młodzieży to poważny problem mogący prowadzić do długotrwałych negatywnych skutków.” Profesor Welch dodał, że naciski ze strony mediów społecznościowych i współczesnej kultury mogą być potencjalnymi przyczynami coraz częściej występujących problemów z dobrym samopoczuciem psychicznym u dzieci i młodzieży. Przyznała jednak, że choć związki między zdrowym odżywianiem a dobrym stanem fizycznym są dobrze rozpoznane, niewiele wiadomo na temat roli, jaką odżywianie może odgrywać w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego u dzieci. To skłoniło jej zespół do przeprowadzenia badań nad zależnością między preferencjami żywieniowymi a stanem psychicznym dzieci szkolnych.
Zespół badawczy analizował dane prawie 9000 uczniów (7570 ze szkół średnich i 1253 ze szkół podstawowych) z 50 szkół w Norfolk. Dane te zostały uzyskane z ankiety Norfolk Children and Young People’s Health and wellbeing, której zleceniodawcami byli Departament Zdrowia Publicznego Rady Hrabstwa Norfolk oraz Norfolk Safeguarding Children Board. Dzieci uczestniczące w badaniu samodzielnie wybierały swoje posiłki, a następnie brały udział w testach na dobry stan psychiczny, które obejmowały takie czynniki jak radość, relaksacja i dobre relacje interpersonalne.