Ulga podatkowa dla osób oddających krew: kto ma prawo do jej skorzystania?

Ulga podatkowa dla osób oddających krew: kto ma prawo do jej skorzystania?

Osoby, które zdecydowały się na oddanie własnej krwi czy osocza mogą liczyć na specjalne korzyści finansowe w postaci możliwości odliczenia tej wartości od swojego dochodu. To z pewnością stanowi dodatkową motywację do bycia dawcą, ale jest również formą wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy już regularnie oddają krew. W przygotowywanej deklaracji PIT istnieje bowiem możliwość odliczenia ulgi dla krwiodawcy od podatku, pod warunkiem, że w danym roku podatkowym dawca przekazał bezpłatnie swoją krew lub jakiekolwiek jej składniki. Na ile jednak ów zwolnienie jest wyceniane i jaki maksymalny limit wynosi?

Ulgę podatkową dla dawców krwi może odliczyć każdy podatnik, który w danym roku podatkowym zdecydował się na oddanie krwi lub jej składników. Możliwość ta dotyczy zarówno dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (tj. stawką 12% lub 32%), jak i dochodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Niemożliwe jest jednak ubieganie się o ulgę dla dawców krwi przez wszystkie osoby, które oddały krew lub jej składniki. Wyłączeni z tego uprawnienia są ci, którzy za swoją darowiznę otrzymali jakąkolwiek formę wynagrodzenia finansowego od centrum krwiodawstwa. W takim przypadku nie mogą oni uwzględnić tej rekompensaty w swojej deklaracji PIT.