Fińska linia lotnicza Finnair zaczyna ważyć pasażerów wraz z bagażem. Czy jest to powód do oburzenia?

Fińska linia lotnicza Finnair zaczyna ważyć pasażerów wraz z bagażem. Czy jest to powód do oburzenia?

Fiński przewoźnik lotniczy, Finnair, planuje przez pewien okres czasu kontrolować wagę swoich pasażerów razem z ich bagażem podręcznym. Celem tej operacji jest dokładniejsze oszacowanie całkowitej masy samolotu przed odlotem. Wiadomość ta wywołała burzę w sieci, jednak firma uspokaja, że jej głównym celem nie jest kontrola wagi pasażerów, ale zapewnienie bezpieczeństwa na pokładzie.

Wprowadzenie procedury ważenia pasażerów przez Finnair jest wynikiem dążenia do precyzyjnego obliczania całkowitej masy samolotu, łącznie z ekwipunkiem oraz pasażerami na pokładzie. Przewoźnik tłumaczy, że takie działanie zapewni stabilność lotu oraz bezpieczeństwo przelotu.

Zgodnie z komunikatem firmy, linie lotnicze mają dwie opcje do wyboru podczas obliczania masy – mogą bazować na średniej wadze podanej przez instytucje lotnicze (która wynosi 88 kg) lub zbierać własne dane dotyczące tego parametru. Finnair zdecydował się na tę drugą opcję, jednocześnie zapewniając, że gromadzone dane nie są w żaden sposób powiązane z informacjami osobistymi pasażerów.

„Tylko pracownik działu obsługi klienta znajdujący się na stanowisku pomiarowym ma dostęp do pełnej informacji o wadze [łącznie z bagażem podręcznym – dodano w redakcji] więc nie ma powodów do obaw o udział w badaniu” – deklaruje Satu Munnukka, przedstawiciel Finnair.