Strategie radzenia sobie z bólami głowy: leki i domowe metody

Strategie radzenia sobie z bólami głowy: leki i domowe metody

Aż nadto dobrze znamy ten nieprzyjemny uczucie – ból głowy. Ta dolegliwość, zarówno powszednia jak i uciążliwa, dotyka wielu z nas. Określanie przyczyn bólu może być jednak skomplikowane i wymagać sporego nakładu czasu. W zwalczaniu tych nieprzyjemności często korzystamy z leków przeciwbólowych, ale wiele osób dostrzega też skuteczność domowych sposobów na ból głowy. Należy jednak zwracać uwagę, że częste stosowanie leków może mieć niekorzystny wpływ na nasz układ pokarmowy, a duże dawki obciążają pracę wątroby.

Niekiedy trudno jest wyznaczyć granicę, kiedy powinniśmy zacząć leczyć ból głowy. To powszechne schorzenie często jest powodem, dla którego wiele osób sięga po tabletki przeciwbólowe. W sytuacji, gdy objawy bólowe stają się uporczywe, konieczna jest konsultacja medyczna. Ból głowy ma różne formy – różni się zarówno czasem trwania jak i natężeniem – i nie musi oznaczać poważnej choroby. Kluczowa dla skutecznego leczenia jest jednak prawidłowo przeprowadzony wywiad medyczny, który pozwoli lekarzowi na dobranie odpowiednich leków.

Podczas takiej rozmowy pacjent powinien zwrócić uwagę na takie aspekty jak momenty pojawiania się dolegliwości i ich siła, objawy towarzyszące, przebyte choroby, stosowane leki oraz występowanie bólów głowy w rodzinie. Szczególnie niepokojące mogą być te bóle, które nagle stają się mocne i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Przyczyn bólów głowy jest wiele. Zaliczamy do nich m.in. stres, nadmierny hałas, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, urazy szyi lub głowy, nadciśnienie tętnicze, wady wzroku, zapalenie zatok, problemy z zębami, zmęczenie i niedobór snu, stosowane leki i substancje psychoaktywne, wahania hormonalne, przewlekłe zmęczenie oraz dieta bogata w produkty zawierające tyraminę (np. twarde sery, czerwone wino, czekolada). Leki na ból głowy pomagają złagodzić dolegliwości, ale musimy pamiętać, że ich nadużywanie może prowadzić do nasilenia bólu – są to tzw. polekowe bóle głowy.