Prognozy pogodowe na listopad 2023 – czego możemy się spodziewać?

Prognozy pogodowe na listopad 2023 – czego możemy się spodziewać?

Przed nami listopad 2023 roku, który według prognoz długoterminowych, zapowiada się jako miesiąc wypełniony typową, jesienną aurą. Będziemy mogli obserwować zmienną pokrywę chmur, czasem poranne mgły oraz przelotne deszcze. W miarę upływu dni, bliżej końca miesiąca, odczujemy stopniowy spadek temperatur.

Pomiędzy 20 a 30 listopada 2023 roku należy spodziewać się przyjemnych, choć chłodniejszych dni. Mimo słonecznej aury temperatura powietrza będzie stopniowo malała, osiągając w środku tygodnia poziom nie więcej niż 10oC. W weekend zanotujemy większy spadek temperatur, które będą oscylować w granicach od 0oC na wschodzie do 4oC na zachodzie Polski. Nie przewiduje się opadów w tym okresie.

Jeszcze ciekawiej zapowiada się listopadowa aura w górach. Przez pierwszą połowę miesiąca interwały deszczy przeplatają się z momentami przejaśnień, a termometry pokażą maksymalnie od 8 do 11oC. Pamiętajmy jednak, że listopadowe poranki i wieczory w górach bywają chłodne, a temperatura może spaść poniżej zera – warto więc zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i odpowiednie obuwie. Druga połowa miesiąca przyniesie pogodniejsze dni, ale też niższe temperatury, nie przekraczające 5oC. Przelotne deszcze będą miały miejsce, natomiast śniegu raczej nie uświadczymy. Choć prognozy przewidują sporadyczne opady mieszane, śnieg i deszcz, to jednak prawdopodobieństwo pokrywy śnieżnej jest niewielkie. Znaczne ochłodzenie oraz możliwość opadów śniegu można oczekiwać dopiero pod koniec miesiąca.

Na początku listopada 2023 roku, nad polskim morzem powinniśmy cieszyć się słońcem i stosunkowo wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku, dochodzącymi do około 10oC, a bez deszczu co najmniej do 9 listopada. W drugiej połowie miesiąca przewiduje się jednak przelotne opady, które ustąpią miejsca ponownie słonecznej aurze, sprzyjającej spacerom brzegiem morza. Ta pogoda utrzyma się do końca miesiąca.