Beztroskie pozostawianie psa przed sklepem może skończyć się grzywną do 1000 złotych

Beztroskie pozostawianie psa przed sklepem może skończyć się grzywną do 1000 złotych

Ewentualne zaniedbanie obowiązku przez właściciela psa, który znieważając na konsekwencje, pozostawi swojego pupila przed sklepem bez odpowiednich środków zabezpieczających, może narażać innych ludzi oraz zwierzęta na niebezpieczeństwo. Za takie postępowanie grozi kara finansowa do 1 tysiąca złotych – wyjaśnia Marek Marusik, reprezentujący Straż Miejską w Łodzi.

Krytycy takiego postępowania podkreślają, że jest to niewłaściwe ze względu na bezpieczeństwo zwierzęcia. Pozostawienie psa samotnie przed sklepem może go narazić na wiele niebezpieczeństw, takich jak pogryzienie przez inne psy, potencjalna ucieczka lub nawet kradzież.

Pies pozostawiony samopas przed sklepem może doświadczać intensywnego stresu. Może to prowadzić do sytuacji, w której zwierzę ucieknie na ulicę i zostanie potrącone przez samochód. Istotny jest również aspekt bezpieczeństwa innych osób i zwierząt, gdy pies nie jest odpowiednio zabezpieczony przed sklepem – brak smyczy czy kagańca może stanowić poważne zagrożenie.

– Właściciel ma obowiązek zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad swoim zwierzęciem zgodnie z przepisami prawa. Nie ma tu miejsca na subiektywne interpretacje. Jeśli pies został przez właściciela prawidłowo przywiązany przed sklepem, miał zapewniony dostęp do wody i nie był narażony na długotrwałe przebywanie na słońcu lub w zimnie, nie można mówić o niewłaściwym nadzorze – podkreśla Marusik.