Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa w ruchu drogowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa w ruchu drogowym

Kierowcy na polskich drogach będą musieli znacznie bardziej zwracać uwagę na przepisy drogowe, aby nie dostać mandatu. W przeciwnym wypadku będą podlegali nowemu kodeksowi karnemu, który po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym umożliwia nałożenie maksymalnej kary nawet do 30 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że wcześniej było to 5 tysięcy złotych.

Podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy

Nowelizacja ustawy w Sejmie została uchwalona już 29 października. Ustawa trafiła oczywiście również do Senatu, gdzie zostały wprowadzone dodatkowe poprawki. W wyniku wprowadzonych poprawek ustawa po raz kolejny znalazła się w Sejmie 2 grudnia i została rozpatrzona pozytywnie przez posłów. Ustawa została już podpisana przez Andrzeja Dudę (nie tak dawno spotkał się z prezydentem Brazylii), który złożył podpis pod ustawą w piątek. Takie informacje przekazała kancelaria prezydencka.

Zwiększono wysokość grzywny oraz ilość punktów karnych

Główną zmianą w ramach nowelizacji ustawy o Prawie w ruchu drogowym jest oczywiście podniesienie maksymalnej grzywny z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Taka maksymalna grzywna będzie mogła zostać w postępowaniu mandatowym.

Oprócz zmiany w wysokości maksymalnej grzywny, zmianie uległa także ilość punktów karnych, którą kierowca może uzyskać za przekroczenia w ruchu drogowym. Do tej pory funkcjonariusze mogli ukarać kierowcę maksymalnie 10-cioma punktami karnymi. Teraz policjanci będą mogli ukarać sprawcę nawet 15-stoma punktami karnymi.

Zmiany wprowadzone w ustawie z całą pewnością zaostrzają ewentualne kary dla kierowców. Wydaje się więc, że teraz osoby kierujące pojazdami silnikowymi będą znacznie bardziej wystrzegać się nieracjonalnych zachowań oraz łamania przepisów o ruchu drogowym.