Powodzie w małopolskim. Spodziewane są kolejne ulewne deszcze

Powodzie w małopolskim. Spodziewane są kolejne ulewne deszcze

W województwie małopolskim w ostatnim czasie doszło do bardzo poważnych zniszczeń z powodu ulewnych opadów deszczu. Wśród gmin, które najbardziej ucierpiały są m.in. Łososina Dolna, Gręboszów oraz Ciężkowice. To właśnie tam doszło m.in. do osunięcia nasypu oraz wielu podtopień.

Ostrzeżenia II stopnia wydane przez IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla jednego z obszarów Małopolski. To właśnie tam zanosi się na kolejne ulewne deszcze, które mogą cechować się natężeniem opadów, które zaliczane jest do silnego. Przewiduje się, że na tych terenach może spaść nawet do 70 mm wody. Najczęściej jednak suma opadów na danym obszarze będzie wahać się w granicach od 35 do 55 mm.

Osunięcie nasypu w Małopolsce wiele innych uszkodzeń

Ostatnie dni są naprawdę bardzo pracowite dla strażaków w Małopolsce. Jeden dzień był taki niespokojny, że tylko do południa strażacy otrzymali aż prawie 140 zgłoszeń. W większości zgłoszenia dotyczyły zalanych nieruchomości, posesji oraz piwnic. Wielu mieszkańców ponadto musi borykać się z brakiem prądu, a najwięcej gospodarstw bez elektryczności odnotowano w powiecie krakowskim.

Z powodu intensywnych opadów deszczu w okolicy nieprzejezdnych było także sporo dróg. Nieopodal miejscowości Żegiestów na drodze wojewódzkiej nr 971 doszło do osunięcia się nasypu. To spowodowało, że przez dobre kilka godzin nieczynny był szlak kolejowy o numerze 96 na trasie Tarnów – Żegiestów, a dokładniej dotyczyło to odcinka Andrzejówka – Muszyna. Miejmy nadzieję, że warunki atmosferyczne w najbliższym czasie ulegną znaczącej poprawie i zarówno mieszkańcy, jak i strażacy będą mieli chwilę odetchnienia od ciężkiej pracy.