Porady i wskazówki dotyczące skutecznego usuwania plam z odzieży i tkanin domowych
Główna zasada dotycząca plam na ubraniach lub tkaninach brzmi: najlepiej jest unikać ich powstawania! Aby to osiągnąć, podczas wykonywania domowych obowiązków, warto założyć fartuch, który chroni naszą odzież. Natomiast, podczas wykonywania zakupów, dobrze jest mieć przy sobie plastikowe torby, które ochronią nasze ubrania przed zabrudzeniem produktami. Plama może łatwo się pojawić, ale jej usunięcie często stanowi problem. Mimo że w miastach istnieje wiele miejsca oferujących usługi czyszczenia odzieży, nie zawsze musimy tam się udać z każdą plamą. Przydatne może okazać się opanowanie umiejętności usuwania plam domowymi sposobami – pozwoli to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące usuwania najczęściej spotykanych plam z najpopularniejszych rodzajów tkanin oraz radzenia sobie z plamami na podłogach, dywanach i tapicerce meblowej.
Kluczową kwestią jest prawidłowe zidentyfikowanie zarówno rodzaju tkaniny, jak i plamy – to pozwoli na odpowiedni dobór metody czyszczenia. Każde gospodarstwo domowe powinno mieć wydzielone miejsce (na półce lub w szafce), gdzie będą przechowywane najważniejsze środki do usuwania plam. Ze względu na ich toksyczność i łatwopalność, nie powinny być one przechowywane ani w kuchni ani w łazience, a także powinny być umieszczone na tyle wysoko, aby były poza zasięgiem małych dzieci.
Najbardziej przydatne środki do usuwania plam to: aceton lub zmywacz do paznokci, amoniak, boraks, eter, gliceryna, magnezja lub talk, rozpuszczalnik benzynowy (benzyna ekstrakcyjna), spirytus denaturowany, terpentyna oraz woda utleniona.
Podczas procesu usuwania plam, warto pamiętać o bezpieczeństwie – szkodliwe mogą być nie tylko same środki, ale również ich opary. Duża część z nich jest łatwopalna, więc należy zachować szczególną ostrożność. Najlepszym miejscem do usuwania plam jest przestrzeń na zewnątrz lub blisko szeroko otwartego okna. Należy również korzystać z gumowych rękawiczek.
Nie ma jednego cudownego środka, który zlikwiduje każdą plamę na każdym rodzaju włókna. Jednak poprzez szybką reakcję na powstałą plamę i zastosowanie odpowiednich środków do danego rodzaju plamy i tkaniny, możemy osiągnąć pozytywne rezultaty.
Podczas usuwania plam, pod spodem powinniśmy umieścić miękką, czystą tkaninę (np. wyprany ręcznik frotte). Następnie, korzystając z tamponu wykonanego z waty lub gazy nasączonej odpowiednim środkiem, delikatnie tamponujemy plamę, jednocześnie przesuwając podkładkę tak, aby była ciągle sucha i czysta. Czyszczenie powinno rozpocząć się od zewnętrznej krawędzi plamy i prowadzić w kierunku jej środka, aby nie rozszerzać plamy. Po usunięciu plamy często pozostaje niewielka aureola – zaciek, który usuwamy za pomocą wody (po użyciu soku z cytryny, octu lub wody utlenionej) lub talku (po usunięciu plam tłustych). Zanim jednak przystąpimy do usuwania plamy, warto przeprowadzić test na najmniej widocznym miejscu tkaniny.