Papież Franciszek z apelem ws. Rosji i Ukrainy

Papież Franciszek z apelem ws. Rosji i Ukrainy

Coraz bardziej napięty staje się kryzys pomiędzy Rosją a Ukrainą. W związku z tym głos w całej sprawie zabrał również ojciec święty, który apeluje o modlitwę w środę, dnia 26 stycznia, właśnie w sprawie pokoju na Rosji i na Ukrainie. Na całym placu Świętego Piotra po tych słowach można było usłyszeć gromkie brawa.

Rosnący kryzys na linii Rosja-Ukraina a słowa papieża

Cały świat z niepokojem spogląda na kryzys, który od dłuższego czasu eskaluje pomiędzy Ukrainą a Rosją. Również papież Franciszek śledzi z zaniepokojeniem sytuację w tamtym regionie. Jego zdaniem sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że należy pomodlić się za Ukrainę i za cały tamtejszy region, ponieważ niewiele dzieli nas, aby Ukraina otrzymała potężny cios.

Wg papieża nie można realizować własnych celów kosztem innych. Ludzie na Ziemi stworzeni zostali jako bracia i tak też powinni zachowywać się wobec siebie.

Jak potoczy się kryzys na Ukrainie?

Ostatnie wydarzenia na linii Rosja-Ukraina niestety nie napawają optymizmem. Państwa członkowskie NATO odczuwają coraz większe zagrożenie z powodu napiętej sytuacji w regionie Ukrainy. Cały świat jest obecnie zainteresowany tamtejszą sytuacją. W ostatni piątek odbyła się nawet rozmowa pomiędzy Rosją USA, jednak jak zaznacza Antony Blinken, a więc sekretarz stanu amerykańskiego, rozmowy niestety nie przyniosły żadnego przełomu w sprawie.

Na temat obecnej sytuacji sporo do powiedzenia ma także brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szefowa tamtejszej dyplomacji jasno dała do zrozumienia, że jakiekolwiek próby militarnego wtargnięcia na Ukrainę będą po prostu ogromnym błędem strategicznym i doprowadzą do ogromnych kosztów z tego wynikających.