Ostateczna decyzja Andrzeja Dudy. Zawetował on ustawę „lex Czarnek”

Ostateczna decyzja Andrzeja Dudy. Zawetował on ustawę „lex Czarnek”

W środę, dnia 2 marca, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy „lex Czarnek”. Jak twierdzi prezydent w swoim uzasadnieniu tej decyzji, w tym momencie kompletnie nie potrzebne są nam w kraju kolejne spory. Informacja o podjęciu takiej decyzji została ogłoszona podczas wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy na Radzie Narodowego Bezpieczeństwa.

Niezgodności w sprawie „lex Czarnek”

Warto przypomnieć, że ustawa „lex Czarnek” docelowo została przyjęta przez Sejm, jednak następnie senat zawetował ustawę. Z tego powodu trafiła ona do sejmu ponownie, jednak praktycznie w ostatniej chwili, na moment przed zaprezentowaniem harmonogramu obrad. Stąd też koniec końców ustawa znalazła się na biurku prezydenta Polski. Ostatecznie Andrzej Duda postanowił zawetować ustawę.

Czego dotyczy ustawa „lex Czarnek”

Docelowo ustawa „lex Czarnek” ma wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Oprócz tego wprowadzenie ustawy ma zmienić zasady, wedle których funkcjonują organizacje pozarządowe w placówkach oświatowych oraz w szkołach. Jak zaznacza prezydent Andrzej Duda, w ustawie znajduje się kilka punktów, które nie podobają się również jemu. Jednak z drugiej strony wg niego ustawa zawiera sporo punktów, które koniecznie powinny zostać przyjęte. Prezydent nie chciał jednak wywoływać kolejnego sporu pomiędzy partią rządzącą a opozycją, przez co postanowił zawetować ustawę „lex Czarnek”.

Dodajmy, że wiele obaw przed wprowadzeniem nowych zasad w szkole i placówkach oświatowych za pomocą ustawy „lex Czarnek” mieli dyrektorzy, nauczyciele oraz rodzice. Obawiali się oni tego, że znacząco zmniejszy się ich wpływ na to dodatkowe zajęcia, które miałyby być organizowane dla dzieci. W najbliższym czasie rozmowy o ustawie zostaną wstrzymane, jednak za pewien czas ustawa zapewne ponownie wróci do Sejmu.