O różnych typach oświetlenia: Pośrednie, bezpośrednie i mieszane
Oświetlenie pośrednie to taki rodzaj oświetlenia, przy którym źródło światła jest skierowane na jasne powierzchnie takie jak sufit lub ściany, które następnie odbijają świecące wiązki. Ta forma oświetlenia jest szczególnie polecana do małych pomieszczeń, gdzie nie jest wymagane mocne natężenie światła. Może być również stosowane jako element dekoracyjny w większych przestrzeniach, podkreślając atrakcyjne części wystroju, na przykład płaskorzeźby na ścianie czy antyczny zegar. Ważnym elementem oświetlenia pośredniego jest to, aby bezpośrednie źródło światła było ukryte i zasłonięte – przykładowo przez oprawę świetlną czy wystający gzyms.
Światło bezpośrednie generowane jest poprzez skierowanie promieni światła wprost na obiekt, który ma zostać oświetlony. Typowymi miejscami, gdzie można spotkać takie rozwiązanie są: stoły jadalne, stanowiska pracy, kuchenki lub zlewozmywaki, nad którymi zawieszone są lampy. W przestronnych wnętrzach, oświetlenie bezpośrednie najczęściej funkcjonuje jako dodatkowe źródło światła, komplementując oświetlenie ogólne. W małych pomieszczeniach, może ono pełnić rolę głównego źródła światła.
Oświetlenie mieszane to kombinacja dwóch powyżej opisanych typów oświetlenia. W takiej sytuacji jedno źródło światła ma za zadanie oświetlać całe pomieszczenie (oświetlenie ogólne), a jednocześnie służy jako oświetlenie miejscowe dla określonego punktu w przestrzeni, na przykład kącika do czytania.