Nastolatek z Częstochowy oszukał kilkaset osób w internecie

Nastolatek z Częstochowy oszukał kilkaset osób w internecie

Oszustwa na całkiem dużą skalę dopuścił się 18-latek z Częstochowy, który wraz ze swoim kolegą w internecie podawał się za pracodawcę tylko i wyłącznie po to, aby wyłudzać dane zainteresowanych osób. O całej sprawie zostali poinformowani policjanci od cyberprzestępczości, którzy skutecznie poradzili sobie z ukróceniem tego procederu i zatrzymaniem nastolatka.

Wyłudzali dane i zamawiali sprzęt na raty

Młody mężczyzna wraz z kolegą skutecznie wyłudzali dane osobowe ponad 350 osób z całego kraju, mając przy tym chytry plan. Zdobyte informacje wykorzystywali na kupno drogiego sprzętu elektronicznego w systemie ratalnym. W ten sposób udało się im pozyskać sprzęt elektroniczny oraz internetowy towar o wartości sięgającej blisko 100 tysięcy złotych.

Cały proces oszustwa był skrupulatnie zaplanowany. Nastolatkom udało się pozyskać dane ponad 350 osób. Wabili ich oni lukratywną ofertą pracy, po czym osoby chcące skorzystać z oferty pracy musiały dokonać przelewu w wysokości 1 zł na konto bankowe. Byli oni zupełnie nieświadomi tego, że złożenie przelewu jest potwierdzeniem złożenia wniosku ratalnego na zakup sprzętu elektronicznego.

Pozyskany w ten sposób drogi sprzęt elektroniczny trafiał prosto w ręce oszustów. Następnie był on wystawiany na popularnych portalach ogłoszeniowych w internecie po znacznie niższych cenach niż u producenta.

Nastolatek jest już zatrzymany. Trwają poszukiwania jego wspólnika

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ złożyła już oficjalny wniosek o zatrzymanie nastolatka. Trafił on już na dwa miesiące do więzienia, a w sumie za popełnione czyny grozi mu aż do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci mają również informacje na temat drugiej osoby, która również brała udział w tym całym procederze. Działania śledczych w najbliższych dniach powinny pozwolić zatrzymać również i jego.

Warto zaznaczyć, że zatrzymanie nastolatka prowadzącego nielegalny interes internetowy było możliwe m.in. dzięki świetnej pracy śledczych, którzy zajmują się cyberprzestępczością oraz skrupulatnej współpracy ze sklepem internetowy,, w którym nastolatek wraz z kolegą zamawiali sprzęt elektroniczny.