Kredyt zaufania USA na krawędzi? Kongres zastanawia się nad zablokowaniem wsparcia dla Ukrainy

Kredyt zaufania USA na krawędzi? Kongres zastanawia się nad zablokowaniem wsparcia dla Ukrainy

Według doniesień „New York Times”, Republikanie w Kongresie USA mogą przeciwdziałać udzielaniu pomocy Ukrainie. Wzbudza to pytania o realną siłę i wiarygodność amerykańskich deklaracji oraz zapewnień bezpieczeństwa dla państw członkowskich NATO, co jest tematem dyskusji europejskich dyplomatów.

USA, do tej pory, pełniły rolę głównego źródła wsparcia dla Ukrainy, a prezydent Joe Biden twierdził, że Stany Zjednoczone będą kontynuować ten kierunek „tak długo, jak będzie to konieczne”, przypomina nowojorska gazeta.

Jednakże, w środę Senat Stanów Zjednoczonych opowiedział się przeciwko propozycji ustawy, która miała połączyć finansowanie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi. Było to spowodowane brakiem zgody większości republikanów, zainspirowanych przez Donalda Trumpa, na kompromis osiągnięty po miesiącach negocjacji.

Źródła zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie ostrzegają przed konsekwencjami ewentualnego braku funduszy na wsparcie dla Kijowa. Wskazują, że Ukraina może szybko stracić dostęp do niezbędnej broni, a jeżeli dodatkowo dojdzie do upadku gospodarki kraju, dwuletnie starania wojenne mogą okazać się bezowocne.

Oficjele administracji USA podkreślają, że żadne alternatywne źródła finansowania dla Ukrainy nie będą w stanie zrekompensować braku pakietu pomocowego z Waszyngtonu, wartego 60 miliardów dolarów. Dzięki tym funduszom Ukraina byłaby w stanie wzmocnić swoją obronę powietrzną, nabyć dodatkowe czołgi i rakiety oraz znaczne ilości amunicji – informuje „New York Times”.

Co więcej, podkreślają źródła dziennika, decyzja Stanów Zjednoczonych o wycofaniu pomocy dla Ukrainy miałaby ogromne symboliczne znaczenie.