Protest rolników 9 lutego 2024 r. – planowana blokada dróg w Polsce

Protest rolników 9 lutego 2024 r. – planowana blokada dróg w Polsce

Na początek lutego rolnicy planują kolejny protest, który ma sparaliżować ruch drogowy na większości polskich autostrad i dróg krajowych. Zgłoszono już wiele blokad, które mają na celu spowolnienie ruchu lub całkowite zablokowanie niektórych tras. Protesty mają charakter antyeuropejski.

Działania protestacyjne rozpoczną się w piątek, 9 lutego 2024 roku i obejmą drogi w całym kraju. Według najnowszych map akcja ma być większa niż protesty z końca stycznia tego roku.

Utrudnienia dla kierowców mogą rozpocząć się już od godziny 8:00 lub 9:00 rano. Większość blokad potrwa do około godziny 16:00, jednak niektóre mogą utrzymać się do godziny 20:00.

Mapa trasy protestu pokazuje około 200 miejsc, gdzie przejazd może być utrudniony lub zablokowany przez kolumny ciągników. Już 9 lutego na niektórych drogach można oczekiwać kilku blokad.

Na Dolnym Śląsku przewiduje się utrudnienia w co najmniej 20 lokalizacjach. Traktory zablokują m.in. autostradę A4, wjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia oraz kluczowe skrzyżowania Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Akcje protestacyjne są zaplanowane także na trasie S5 z Poznania do Wrocławia. Droga krajowa nr 94 od strony Środy Śląskiej i Oławy, a także DK 8 Kłodzko-Wrocław będzie zablokowana w kilku miejscach.

Co najmniej trzy blokady zaplanowano na drodze E67 między Białymstokiem a Augustowem. Rolnicy pojawia się z ciągnikami w Suchowoli, Sztabinie i Augustowie. Próby omijania blokad przez ucieczkę na drogę 671 będą bezskuteczne – zaplanowano tam blokady w Knyszynie i na węźle S8 w Jeżewie Stare.

Kilka punktów protestu przewidziano na trasie z Gdańska do Warszawy (E77; krajowa „siódemka”). Można spodziewać się blokad m.in. na węźle łączącym drogę E77 z drogą nr 60 (okolice Glinojecka).

W okolicach Torunia zaplanowano blokady na DK 80, DK 91 i DK 15 oraz na węźle Lubicz (autostrada A1).

Związek Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur zaprasza do udziału w proteście przedstawicieli innych branż. Apelują do wszystkich przedsiębiorców, spółek, osób prawnych z sektora finansowego oraz jednoosobowych działalności gospodarczych zależnych od rolnictwa, aby wsparły swoich usługobiorców i klientów w ramach tych protestów.