Finlandia bardzo poważnie rozważa wstąpienie do NATO

Finlandia bardzo poważnie rozważa wstąpienie do NATO

Od dłuższego czasu w Finlandii dyskutuje się o tym, aby wstąpić do Sojusz Północnoatlantyckiego. Teraz te rozmowy są bardzo poważne, a zdecydowana większość mieszkańców tego kraju opowiada się za chęcią dołączenia do NATO. Jak powiedziała Sanna Marin, a więc premier Finlandii, oficjalna decyzja ma zostać podjęta jeszcze tego roku, a dokładniej to wiosną.

Finlandia byłaby sporym wzmocnieniem NATO

Nie ma wątpliwości, że dołączenie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby bardzo dobrym ruchem dla całego NATO. Kraj ten dysponuje dosyć mocną armią. Pomimo jej małej ilości (około 30 tysięcy), armia Finlandii jest bardzo dobrze wyszkolona i zorganizowana. W bardzo krótkim czasie w kraju może zostać powołanych blisko milion osób w stan gotowości bojowej. Sam kraj liczy nieco ponad 5 milionów osób, co jak na powierzchnie tego kraju, a więc 340 tysięcy kilometrów, wydaje się dosyć małą ilością obywateli.

Finlandia w NATO a Rosja

Jak możemy zauważyć dzięki artykułom na portalu www.defence.pl, wojsko finlandzkie już od dawna regularnie odbywa ćwiczenia bojowe z wojskami NATO. Finlandia ma nawet swoje zadanie w przypadku wybuchu wojny, aby bronić wód Morza Bałtyckiego. Dlatego siły morskie tego kraju skupiają się na małych okrętach, które mogą skutecznie udaremnić próbę wyjścia na Bałtyk rosyjskich okrętów.

Wejście Finlandii do NATO na pewno byłoby fatalną informacją dla państwa rosyjskiego. Wszystko ze względu na to, że ten kraj podobnie jak Polska mógłby naciskać na znaczne wzmocnienie wschodniej flanki. Co więcej, Morze Bałtyckie mogłoby po prostu stać się wewnętrznym morzem Sojuszu Północnoatlantyckiego, co byłoby po prostu bardzo złą informacją dla Rosji.