Dodatkowe badania techniczne dla samochodów starszej daty? Tego chcą posłowie KO

Dodatkowe badania techniczne dla samochodów starszej daty? Tego chcą posłowie KO

Po polskich drogach z roku na rok porusza się coraz większa ilość pojazdów nowoczesnych. Wciąż jednak spora ilość to auta kilkunastoletnie lub nawet kilkudziesięcioletnie. Okazuje się, że już niedługo liczba takich pojazdów poruszających się w ruchu publicznym może się zmniejszyć. Wszystko za sprawą parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zaostrzenia badań związanych ze spalinami.

Zaostrzenie badań technicznych dla starszych samochodów

Jakiś czas temu do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęła apelacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Posłowie tego ugrupowania apelują, aby jak najszybciej wprowadzić dodatkowe badania techniczne dla pojazdów starszych niż 10-15 lat. Chcą oni, aby takie pojazdy były bardziej szczegółowo badane pod kątem składu spalin, a także emisji spalin. Badania mają obejmować także cząstki stałe, które to również wpływają na zanieczyszczanie powietrza przez pojazdy silnikowe.

Nie znamy jeszcze szczegółów interpelacji

Wielu kierowców może zastanawiać się jakie samochody miałyby zostać objęte takimi dodatkowymi badaniami technicznymi. Oficjalnie nie podano żadnych roczników samochodów, jednak za kulisami mówi się, że przede wszystkim chodzi o samochody starcza niż 10-15 lat.

Dla polskich kierowców byłaby to na pewno zła informacja, ponieważ wciąż sporo takich pojazdów porusza się po polskich drogach. Zresztą w Polsce bardzo często wycinane są DPF-y, a więc filtry cząstek stałych. To oznacza, że takie przepisy mogłyby być problematyczne nawet w kontekście nowszych pojazdów. Zapewne niebawem dowiemy się znacznie więcej w tym temacie.