Czy uda się ochronić najstarsze drzewo świata?

Czy uda się ochronić najstarsze drzewo świata?

W rejonie Sierra Nevada w Kalifornii wciąż panują niebezpieczne pożary, które wywołane zostały uderzeniem pioruna sprzed kilkunastu dni. Z tego powodu w ogromnym zagrożeniu znajduje się tamtejszy Park Narodowy Sekwoi. W wyniku potencjalnego zagrożenia pożarem, pnie tamtejszych okazów zostały owinięte specjalną folią ognioodporną.

Pożar w rejonie Sierra Nevada w Kalifornii

Tereny należące do Parku Narodowego Sekwoi znajdują się w sporym niebezpieczeństwie. Wszystko za sprawą grasujących tam pożarów, które obejmują coraz większą część tamtejszych terenów okolicznych. Jako, że istnieje prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się pożaru, jedna z części Parku Narodowego Sekwoi została już zamknięta dla turystów.

Park Narodowy Sekwoi składa się z drzew, którymi są sekwoje. Dodajmy, że są to jedne z największych drzew na całym świecie. Potrafią osiągnąć ogromne rozmiary, a przy tym wszystkim rosną przez nawet kilka tysięcy lat. Oznacza to, że są długowieczne, a przy tym osiągają wysokość nawet kilkunastu metrów.

W przeszłości tereny Parku Narodowego Sekwoi były już objęte pożarem

Jak podają władze narodowego parku sekwoi, znaczna część terenów, na którym znajdują się olbrzymie drzewa, spłonęła już w latach 2015-2020, ponieważ właśnie wtedy występowały już na tym terenie pożary.

Wyjątkowa sekwoja o nazwie „Generał Sherman” objęta ochroną

Obecny pożar spowodował już spłonięcie prawie 2,5 tysiąca hektarów lasu na terenach, które znajdują się nieopodal Parku Narodowego Sekwoi. Nic więc dziwnego, że władze Parku oraz inne podmioty zajmują się obecnie wykonaniem specjalnego zabezpieczenia, które ma na celu uchronić najważniejsze okazy Parku Narodowego Sekwoi. Na ten moment zakładana jest specjalistyczna folia, która zabezpiecza pnie drzew przed dotarciem w te miejsca ognia. Dzięki temu można w znacznym stopniu zapobiec śmierci drzew z powodu pożaru.

Specjalną ochroną został objęty m.in. wyjątkowy sekwoi o nazwie „Generał Sherman”. Jest to drzewo, które uznawane jest za najstarsze drzewo na Ziemi. Wg oficjalnych danych szacuje się, że wiek drzewa wynosi około 2300-2700 lat. Warto dodać, że sporo specjalistów uważa, że naturalny rozwój sekwoi spowodował, że powinny one mieć znacznie większą odporność na ogień, niż uważa się powszechnie.