Ciekawostki na temat muchomorów – ich różnorodność, cechy i potencjalne zagrożenia

Ciekawostki na temat muchomorów – ich różnorodność, cechy i potencjalne zagrożenia

Aż trudno uwierzyć, ale nie wszystkie grzyby z rodzaju muchomorów są dla człowieka śmiertelnie niebezpieczne. Botanicznie rzecz ujmując, w tym gromadzącym ponad 600 różnych gatunków rodzaju, można odnaleźć również te jadalne. Niemniej jednak, ze względu na potencjalne ryzyko, wiele źródeł zaleca unikanie ich zbierania. Takie podejście wydaje się być uzasadnione, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż aż 95% wszystkich śmiertelnych zatruć grzybami jest przypisywanych muchomorom.

Sam termin „muchomor” wskazuje już na jego toksyczność – zgodnie z tradycją, jest to jedna z najbardziej skutecznych trucizn na owady takie jak muchy. Jego łacińska nazwa, Amanita, wydaje się mniej niepokojąca i prawdopodobnie ma swoje korzenie w nazwie pasma górskiego w centralnej Turcji, dawniej znanego jako Amanus.

W kontekście nauk botanicznych, muchomory są częścią rodziny muchomorowatych. Niemniej jednak, można je podzielić na dwa podrodzaje: Amanita (w tym muchomor czerwony) i Lepidella (takie jak muchomor cytrynowy). Rozróżnienie między tymi dwoma grupami jest możliwe głównie dzięki analizie laboratoryjnej zarodników, a także identyfikacji wybranych cech charakterystycznych, które są wykorzystywane do dalszego podziału podrodzajów na sekcje.