Największe gatunki kotów na Ziemi – walka o tytuł największego

Największe gatunki kotów na Ziemi – walka o tytuł największego

Wśród 38 gatunków kotów, które zamieszkują naszą planetę, każdy z nich ma swoje unikalne cechy. To mogą być pantery śnieżne polujące na dzikie owce w Afganistanie lub lwy, których ofiarą pada gnu w Afryce Subsaharyjskiej. Chociaż wiele z tych gatunków ma imponujący rozmiar, tylko jeden może zdobyć miano największego kota na świecie. Oto 10 największych przedstawicieli rodziny kotowatych!

Tygrys (Panthera tigris) jest bezsprzecznie największym reprezentantem rodziny kotowatych. Te majestatyczne, paskowane stworzenia mogą osiągać długość do 3 metrów – podobnie jak lwy, lecz przewyższają je wagą. Tygrys może ważyć aż 300 kg, co jest trzykrotnie więcej niż waga najcięższej pumy. Ich naturalnym środowiskiem życia są głównie lasy tropikalne Azji, na przykład w Indiach czy Indonezji. Niemniej jednak, według danych IUCN, te koty można spotkać również w chłodniejszych regionach Rosji i górach Bhutanu. Tygrysy to drapieżniki stojące na czele łańcucha pokarmowego – ich ofiarami padają m.in. jelenie i dzikie świnie. W przeszłości tygrysy miały znacznie większy zasięg i liczniejszą populację, ale w ciągu ostatnich 100 lat ich liczebność dramatycznie zmalała, głównie z powodu kłusownictwa i utraty naturalnych siedlisk. Zgodnie z danymi organizacji Panthera, dzisiaj na wolności żyje jedynie około 3900 tych zwierząt.

Lew (Panthera leo), nazywany często „królem zwierząt” lub „królem dżungli”, jest drugim co do wielkości gatunkiem kotów. Te koty są najbardziej towarzyskie wśród swoich krewnych i tworzą tzw. grupy rodzinne. Samce lwów są większe od samic i charakteryzują się bujnymi grzywami. Według danych National Zoo, mogą one osiągać długość do 3 metrów i ważyć nawet 250 kg. Ich populacja, podobnie jak tygrysów, również maleje. Lwy można jednak spotkać w większości krajów Afryki Subsaharyjskiej, takich jak Botswana, Tanzania czy Republika Środkowoafrykańska. IUCN informuje także o izolowanej populacji lwów azjatyckich, które znajdują się w północno-zachodnich Indiach.