Chłopiec w wieku 13 lat uczestnikiem porachunków gangsterskich w Szwecji?

Chłopiec w wieku 13 lat uczestnikiem porachunków gangsterskich w Szwecji?

Zwiększa się ilość przestępstw popełnianych w Szwecji na przestrzeni ostatnich lat. W lipcu tego roku w Sztokholmie, a więc w stolicy kraju, doszło do strzelaniny, w której ucierpiał 20-latek. W strzelaninie brało udział prawdopodobnie 6 osób, a w tym 13-latek.

Rośnie ilość przestępstw w Szwecji

Przestępczość w Sztokholmie oraz w całym kraju w ostatnich latach dosyć drastycznie rośnie. Tak wynika z oficjalnych informacji podawanych przez tamtejsze instytucje. Uczestnikami wielu incydentów są osoby, które wcześniej wychowywane były przez ośrodki socjalne. Przerażającą informacją jest również ta, dotycząca udziału nieletnich we wszelkich incydentach z bronią palną.

Statystyki pokazują, że w ponad 20 przypadkach na 80-90 udział w przestępstwach z bronią mają osoby nieletnie. Jak zaznacza inspektor policji w Upplands Vaesby Martin Wallin, przestępczość w dzisiejszych czasach jest znacznie bardziej zorganizowana niż kiedyś.

Szkoła i służby socjalne powinny wziąć odpowiedzialność za nieletnich

Inspektor policji Martin Wallin jednoznacznie stwierdził, że problem z przestępczością nieletnich w Szwecji wynika głównie ze złego wychowania. A do tego stety lub niestety nie może przyczynić się policja. W momencie zatrzymania 13-latka, który podejrzany jest o udział w zabójstwie, bardzo ciężko będzie wychować młodocianego. Tę rolę wg niego powinny przejąć szkoły, służby socjalne oraz inne instytucje, które mają styczność z nieletnimi. A tak się niestety nie dzieje.

Zaznaczmy, że wg raportu sztokholmskiej policji, na terenie stolicy Szwecji działają aż 52 grupy przestępcze. W porównaniu z rokiem 2019 ich ilość zwiększyła się o dwa. Inspektor Martin Wallin zaznaczył, że młodociani są często wykorzystywani przez zorganizowane grupy przestępcze, aby dystrybuowali narkotyki i dopuszczali się innych czynów przestępczych, ponieważ wobec nich stosowane są znacznie niższe kary.

Warto dodać, że tylko od stycznia do połowy października 2021 roku w Sztokholmie doszło aż do 109 strzelanin. Podczas strzelanin śmierć poniosło 20 osób, a 35 zostało rannych. Jest to znacznie większa ilość strzelanin, zabitych i rannych w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.