Zaostrza się sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Zaostrza się sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

W poniedziałek, 8 listopada, na polsko-białoruskiej granicy doszło do znacznie bardziej zaawansowanych incydentów, niż miało to miejsce dotychczas. Ze strony Białorusi przywędrowało kilkaset a nawet może kilka tysięcy osób, które chcą sforsować granicę i przedostać się na teren naszego kraju. Jak zareagowała Straż Graniczna, polski rząd, a także NATO i Komisja Europejska?

Nieustające prowokacje i coraz większa ilość migrantów na granicy

Od poniedziałku na polsko-białoruskiej granicy można zauważyć znacznie większą ilość osób, niż miało to miejsce do tej pory. Rządzący Białorusią, z Łukaszenką na czele starają się z premedytacją eskalować napięcie. W całej sprawie wydano także specjalne oświadczenie Służb Specjalnych.

Reżim Łukaszenki od dłuższego czasu próbuje wykorzystać sztucznie wytworzony szlak migracyjny do swoich własnych celów politycznych. Pragnie, aby Unia Europejska zdjęła sankcje nałożone na jego kraj, a także chce w jak największym stopniu zdestabilizować całą Unię Europejską. Na Białorusi przekazywane są oczywiście nieprawdziwe informacje, które mają wywrzeć wpływ na obywateli tego kraju i zwiększyć jego poparcie. Dodajmy, że wśród osób migrujących znajdują się również dzieci i kobiety, które są jednak z premedytacją wykorzystywane do tego, aby eksponować szantaż emocjonalny na opinii publicznej i polskim rządzie.

Głos w sprawie zabrały także NATO oraz KE

Jeszcze nie tak dawno oczy całego świata zwrócone były na polskie protesty, kiedy to mieszkańcy wyszli na ulicę i protestowali przeciwko wyjściu z UE. Tak było m.in. w Kluczborku. Teraz jednak najważniejsze osoby i instytucje świata przyglądają się sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Sytuację na polsko-białoruskiej granicy śledzi oczywiście cały świat. Przypomnijmy, że działania są o tyle ważne, ponieważ chodzi tutaj zarówno o granicę Polski, jak i o granicę NATO.

W sprawie głos zabrała już Komisja Europejska, która przekazała do opinii publicznej, że „zdecydowanie odrzuca próby instrumentalizacji ludzi dla politycznych celów”. W podobnym tonie wypowiada się NATO, które ponadto wzywa Białoruś do natychmiastowego zaprzestania działań, które mają na celu eskalować konflikt, a także do przestrzegania międzynarodowego prawa.

Przypomnijmy, że intensywny obrót spraw w poniedziałek 8 listopada sprawił, że tego samego dnia na godzinę 13:00 zwołano specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego.

Specjalny komunikat został także wydany do Polaków znajdujących się przy granicy z Białorusią, aby zachowali oni szczególna ostrożność, ponieważ w ciągu najbliższych dni może dochodzić do regularnych prób przekraczania granicy przez migrantów w sposób nielegalny.