Żabka Jush na drodze do autonomii: testy robota dostawczego na ulicach Warszawy

Żabka Jush na drodze do autonomii: testy robota dostawczego na ulicach Warszawy

Autonomiczny robot dostawczy, który potrafi poruszać się z prędkością do 20 km/h i dowieźć zakupy do klienta w ciągu zaledwie 15 minut, zadebiutował na ulicach Warszawy pod koniec lutego. To historyczne wydarzenie dla polskiego sektora q-commerce niewątpliwie przyciągało wzrok przechodniów.

Wypróbowanie tej innowacyjnej technologii to dzieło Żabki Jush, która zorganizowała akcję jako kolejny krok w swojej strategii testowania autonomicznych dostaw. Przypomnijmy, że wcześniej, w ubiegłym roku, firma przeprowadziła próbną dostawę dronem, który pomyślnie dostarczył zamówienie na jedną z plaż w Warszawie.

Maciej Nowakowski, CEO Lite e-Commerce – startupu odpowiedzialnego za rozwijanie marki Żabki Jush – podkreśla, że innowacje są filarem działalności firmy. Jak mówi: „Potwierdziliśmy to ostatniego lata, testując dostawy dronem. Sięgając po następne rozwiązanie z tego obszaru, chcieliśmy poznać jego potencjał. Wykorzystanie nowych technologii to nasza druga natura, zawsze z ciekawością przyglądamy się innowacjom, które mogą usprawnić proces dostawy ostatniej mili”.

Testy autonomicznego robota odbyły się w centrum Warszawy i przyciągnęły uwagę wielu mieszkańców. Roboty poruszające się ścieżkami rowerowymi i chodnikami były prawdziwym zaskoczeniem dla przechodniów, którzy mieli szansę zobaczyć je na własne oczy. Dystans, jaki mogą one pokonać, ogranicza jedynie pojemność baterii – jedno pełne ładowanie wystarcza na cały dzień pracy.

Sergiy Lebedyn z Delivery Couple podkreśla, że autonomiczne pojazdy to technologia przyszłości, która ma potencjał do zrewolucjonizowania i usprawnienia procesu dostawy zakupów. „Dostawa na krótkie dystanse to idealny scenariusz dla ich wykorzystania. Wraz z rozwojem technologii, samodzielne roboty staną się coraz bardziej powszechne w obszarze realizacji zamówień” – twierdzi.

Kooperacja między Żabką Jush a Delivery Couple to efekt synergii w obrębie Grupy Żabka, w ramach której działa jednostka Venture Studio.