Wskrzeszanie roślin po zimowym uśpieniu: fuksje, kalie, kanny, pelargonie i oleandry

Wskrzeszanie roślin po zimowym uśpieniu: fuksje, kalie, kanny, pelargonie i oleandry

Kolejnym kandydatem do troskliwego przechowywania przez zimę jest oleander. Te piękne krzewy latem zachwycają swoim egzotycznym kwieciem, ale rosną dość powoli, więc potrzebują wielu lat, aby osiągnąć pełnię swojego uroku. Z tego względu są też dość wymagającym pupilem – z roku na rok musimy przenosić do garażu lub piwnicy coraz cięższe donice.

Przechowywanie oleandra odbywa się w jasnych, przewiewnych pomieszczeniach o temperaturze od 5 do 10°C. Ponownie ogród zimowy będzie idealnym miejscem. W trzeciej dekadzie marca zaczynamy regularnie podlewać roślinę w donicy. W tym okresie warto zadbać, aby nie stała na bezpośrednim słońcu, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Proces wybudzania powinniśmy zacząć od strefy półcienia, a potem co dwa tygodnie przesuwamy donicę w nieco jaśniejsze miejsce.

Jeśli oleander jest młody, warto wykorzystać ten okres na przesadzenie go do większej donicy. U małych sadzonek zabieg ten należy wykonywać co roku, u nieco starszych co 3 lata, zaś dojrzałe możemy już pozostawić w tych samych donicach. Przesadzanie jest dobrym momentem do podcięcia pędów, co nada krzewowi lepszego pokroju. W drugiej połowie maja rośliny można bez obaw wystawić do ogrodu i wówczas warto rozpocząć nawożenie, kontynuując to działanie raz na miesiąc.