W końcu są! Od 1 lipca obowiązują paszporty covidowe
Unijny Certyfikat COVID od 1 lipca 2021 roku oficjalnie zaczął obowiązywać na terenie państw Unii Europejskiej. Za pomocą tego dokumentu przemieszczanie się pomiędzy granicami państw członkowskich UE jest znacznie uproszczone. Jak wygląda to w praktyce?
Co to jest paszport covidowy?
Ostatnimi czasy nad paszportem covidowym trwały intensywne prace. Państwa członkowskie Unii Europejskiej starały się dojść do konsensusu, aby dokument ten był jak najbardziej uniwersalny. W wyniku tego otrzymaliśmy projekt dokumentu, w którym uwzględnione będzie zaświadczenie potwierdzające odbycie szczepienia przeciw koronawirusowi, odbycie choroby w przeszłości bądź świeży, negatywny wynik testu COVID-19. Uzyskanie certyfikatu jest w pełni darmowe. Warto dodać, że certyfikat posiada także specjalny kod QR, który pozwala szybkie odczytanie wszelkich danych na urządzeniu elektronicznym. Paszport covidowy wydawany jest przez państwowe władze poszczególnych krajów.
Warto dodać, że poszczególne paszporty wydane po szczepieniu, teście oraz dla ozdrowieńców mogą zawierać nieco odmienne informacje. Oprócz tego paszporty dostępne są zarówno w języku ojczystym, jak i angielskim. Nie ma więc konieczności samodzielnego tłumaczenia informacji zawartych w certyfikatach covidowych.
Jak uzyskać paszport covidowy?
W Polsce paszport covidowy można zdobyć poprzez specjalną aplikację mObywatel. Aplikacja jest dostępna zarówno na telefony z systemem Google Android, jak i Apple iOS. Oprócz tego interesanci mogą pobrać aplikację także poprzez mojeIKP.
Warto dodać, że o paszport covidowy mogą starać się osoby, które przyjęły szczepionkę dopuszczoną do obrotu w całej Unii Europejskiej. Do takich preparatów zaliczają się wszystkie szczepionki używane również w Polsce. Są to szczepionki firm AstraZeneca, Moderca, Johnson&Johnson oraz Pfizer/BioNTech.
Czy paszport covidowy jest obowiązkowy?
Na ten moment uzyskanie oraz korzystanie z paszportu covidowego jest w pełni dobrowolne. Nie oznacza to jednak, że w późniejszym czasie przekroczenie granic bez paszportu będzie możliwe. Mimo wszystko teraz paszport nie jest dodatkowym atutem ani warunkiem do przemieszczania się pomiędzy granicami poszczególnych krajów. Jednak rządy wielu państw deklarują, że posiadanie omawianego certyfikatu może okazać się przydatne podczas wjazdu do kraju, ponieważ ułatwia to weryfikację stanu zdrowia danej osoby.