Spadek liczby nielegalnych imigrantów w Niemczech po wprowadzeniu kontroli granicznych

Spadek liczby nielegalnych imigrantów w Niemczech po wprowadzeniu kontroli granicznych

Na terytorium Niemiec zaobserwowano zauważalny spadek nielegalnej imigracji. Jak wynika z raportu policji federalnej, do którego dostęp uzyskała gazeta „Welt am Sonntag”, wprowadzenie kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią 16 października znacząco ograniczyło liczbę osób, które bezprawnie przekraczały granice Niemiec. Najbardziej widoczna zmiana zauważona została na granicy z Polską.

Informacje z niemieckiej policji sugerują, że obecnie codziennie wykrywanych jest mniej niż 300 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy. W porównaniu, w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem kontroli granicznych liczba ta wynosiła około 700 incydentów dziennie na terenie całego kraju.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal „Welt”, od lutego obserwowany był stały wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy.

Analitycy niemieckiej policji stwierdzili, że w ciągu 30 dni przed 16 października na granicach z Polską, Czechami, Austrią i Szwajcarią odnotowano łącznie 18 492 nielegalne przekroczenia granicy. W porównaniu, w analogicznym okresie po wprowadzeniu kontroli liczba ta spadła do zaledwie 11 029 – to oznacza spadek o 40,4% – informują niemieckie media, odnosząc się do raportu policji.

Przemyt ludzi na granicy polsko-niemieckiej szczególnie mocno odczuł wprowadzenie kontroli. Z 6411 przypadków zarejestrowanych bezpośrednio przed ich rozpoczęciem, liczba ta spadła do 2795, co stanowi spadek o 56 procent – zauważa „Welt”.

Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych, zdecydowała o wprowadzeniu stałych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią 16 października. Początkowo miały one trwać tylko przez 10 dni, ale zostały kilkakrotnie przedłużone.

Kontrole są obecnie przeprowadzane również na granicy z Austrią. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uzasadnia tą decyzję utrzymującą się wysoką liczbą nielegalnych wjazdów oraz działalnością przestępczą związaną z przemytem ludzi.