Skandal związany z zakupem okrętów podwodnych: Premier Izraela i pięć innych osób na celowniku komisji śledczej

Skandal związany z zakupem okrętów podwodnych: Premier Izraela i pięć innych osób na celowniku komisji śledczej

Benjamin Netanjahu, premier Izraela, został oskarżony o nadużycia władzy w procesie kosztujących blisko 2 mld euro transakcji zakupu okrętów podwodnych i korwet od niemieckiego koncernu Thyssen Krupp. Zdaniem niezależnej komisji śledczej, działania Netanjahu narażały bezpieczeństwo narodowe Izraela i stwarzały potencjalne zagrożenie dla jego międzynarodowych stosunków oraz interesów gospodarczych – poinformowano w poniedziałek.

Komisja, powołana przez poprzedni rząd, ma za zadanie badać potencjalne nieprawidłowości związane z tymi kontraktami. Do przestępstw, w tym do korupcji, miało dochodzić podczas kadencji Netanjahu w latach 2009-2016.

Ponadto komisja wezwała pięć innych osób, które mogą zostać dotknięte jej ustaleniami, do przygotowania się na złożenie dodatkowych zeznań. Oprócz Netanjahu, informacje o potencjalnym oskarżeniu wysłano m.in. do Mosze Jaalona – byłego ministra obrony narodowej, oraz do Josi Cohena – bywalec szefa Mosadu.

Do Netanjahu panel skierował powiadomienie, informując go, że na podstawie zebranych do tej pory dowodów może ostatecznie uznać, iż wykorzystał on swoje stanowisko premiera do przeforsowania zakupu okrętów bez odpowiednich procedur. Premier podejmował decyzje o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa Izraela w chaotyczny sposób, omijając urzędników swojego gabinetu oraz plany wojskowe. Komisja podkreśliła, że postępowanie Netanjahu stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz narażało międzynarodowe stosunki i interesy gospodarcze Izraela.

Zarzuty w związku z tą aferą zostały już postawione niektórym urzędnikom i współpracownikom Netanjahu. Jak informuje dziennik „Haarec”, zarzuty dotyczą żądania i przyjmowania łapówek. W sprawie nie oskarżono jednak samego Netanjahu.

Oświadczenie wydane w poniedziałek przez biuro premiera broni decyzji o zakupie okrętów podwodnych. Zaznaczono, że zakup okrętów podwodnych nie tylko nie naraża bezpieczeństwa narodowego Izraela, ale wręcz je wzmacnia. Premier Netanjahu podkreślił, że zakup okrętów podwodnych był strategicznym krokiem w obronie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Iranu.